Zdrowo i bezpiecznie

0
812

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych i niestety również zgonów wśród Polaków są choroby układu krążenia. Nie ma możliwości uniknięcia wszystkich dolegliwości, ale zawsze odpowiednia profilaktyka i właściwy styl życia mogą pomóc w łagodzeniu ich skutków.

Polisy na życie i zdrowie nie chronią od ryzyka zachorowań, mają jedynie pomóc w łagodzeniu ich skutków – jak często podkreślają w rozmowach z klientami agenci. A te mogą być niekiedy dość poważne i rodzić konsekwencje również finansowe, kiedy np. konieczne będzie prywatne leczenie wymagące pieniędzy, których akurat może nie być w domowym budżecie.

Nikt, kto kupuje polisę, nie zakłada oczywiście najgorszego, ale właśnie sam fakt dobrze dobranych tzw. umów dodatkowych i posiadania odpowiedniej ochrony finansowej, czyli sumy ubezpieczenia, ma chociaż w pewnym stopniu sprawić, że człowiek poczuje się bezpieczniej. Czy może jeszcze zrobić coś więcej, aby nie martwić się zbyt o przyszłość i własne zdrowie?

Problemów ze zdrowiem nigdy nie uda się całkowicie uniknąć. Można jednak spróbować czegoś, co przyjęło się określać mianem profilaktyki, czyli zespołem działań i praktyk polegających na zapobieganiu chorobom i wczesnym ich wykrywaniu oraz diagnozowaniu. W tym może pomóc właściwy styl życia, dzięki któremu jest szansa, że ryzyko poważnych schorzeń uda się ograniczyć do minimum. A lista chorób i ich skutków dotykających Polaków jest dość długa: choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory czy dolegliwości układu ruchu.

Co można więc zrobić, aby uniknąć ryzyka? Odpowiedź na to pytanie wydaje się niezmiernie prosta, a jednocześnie samo „wdrożenie” pewnych zasad związanych z nawykami dotyczącymi codziennego życia nie jest wcale takie łatwe. Dotyczą one przede wszystkim zdrowia, a więc właściwej diety, unikania wszelkiego rodzaju używek i aktywności fizycznej oczywiście dopasowanej do wieku i możliwości. Nie należy zapominać także o systematycznych badaniach okresowych pozwalających na szybkie wykrycie chorób i podjęcie skutecznego leczenia.
I właśnie to jest najlepszą „polisą” chroniącą zdrowie. Samo ubezpieczenie powinno być jedynie dodatkiem zapewniającym konieczne wsparcie finansowe. Prawda jest taka, że każdy najlepiej sam zadba o siebie, a polisę powinien potraktować jako finansowe zaplecze w sytuacji, kiedy jednak konieczne będzie leczenie.

Grzegorz Piotrowski

gpiotrowski@o2.pl