Zmiany w otoczeniu prawnym zmorą rynku ubezpieczeń

0
692

„Puls Biznesu” wraca do wymiany zdań, jaka podczas IX Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń wywiązała się pomiędzy Janem Grzegorzem Prądzyńskim, prezesem PIU, a Krystianem Wierciochem, zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedzialnym za sektor ubezpieczeń. Kością niezgody okazały się postanowienia i tryb opracowywania rekomendacji dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych, ale też interwencji produktowej w polisach z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

W swoim wystąpieniu szef PIU wskazał m.in., że w wyniku interwencji produktowej nowa sprzedaż w „uefkach” spadła o  40% w polisach ze składką regularną i 70% ze składką jednorazową. Tymczasem w Europie nie ma zachwiania rynku produktów unit-linked. Krystian Wiercioch przyznał, że widoczny jest spadek wartości aktywów netto UFK, ale był on pokłosiem wycofywania środków z funduszy przez dotychczasowych klientów, a także poniesionych strat na ich działalności inwestycyjnej. Jego zdaniem zmiana zachowań klientów była w głównej mierze efektem czynników makroekonomicznych i geopolitycznych, a nie regulacyjnych. Wiceprzewodniczący KNF wyraził opinię, że wraz z poprawą dwóch pierwszych elementów sytuacja na rynku „uefek” zmieni się na plus. Podkreślił, że interwencja miała na celu  przywrócenie równowagi pomiędzy wartością produktu z UFK dla klientów a poziomem marży zysku generowanej przez zakłady ubezpieczeń.

„PB” zwraca uwagę, że według Krystiana Wierciocha rekomendacje likwidacyjne są obecnie zbiorem najlepszych praktyk, jakie można wynieść z dotychczasowego doświadczenia nadzorczego, obserwowanych praktyk rynkowych, jak i orzecznictwa sądów. Z kolei w ocenie prezesa PIU korzyści z regulacji odczują głównie warsztaty naprawcze, a ubezpieczyciele będą musieli poradzić się ze zwiększonymi kosztami. Jan Grzegorz Prądzyński stwierdził, że rekomendacje pozbawiły zakłady kontroli nad kosztami. Podkreślił również, że rynek ubezpieczeniowy chciałby, aby proces tworzenia rekomendacji był bardziej ustrukturyzowany na wzór klasycznego procesu legislacyjnego, szczególnie w obszarze konsultacji. Prezes Izby zadeklarował, że przygotuje ona analizę prawną, gdyż jej zdaniem zmiana modelu tworzenia rekomendacji poprawiłaby znacząco komunikację i współpracę branży z nadzorem. Pozwoliłaby ubezpieczycielom również poznać perspektywę innych interesariuszy rynku i być może w wielu przypadkach zmienić ich stanowisko.

Gazeta przypomina, że wkrótce rynek będzie musiał zmierzyć się z kolejnymi zmianami w otoczeniu prawnym: nowelizacją dyrektywy Wypłacalność II, wejściem w życie dyrektywy dotyczącej procesów restrukturyzacji i likwidacji zakładów ubezpieczeń i reasekuracji (resolution), rozporządzenia DORA dotyczącego cyberbezpieczeństwa czy zmianami w dyrektywie komunikacyjnej.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 28 września, Agnieszka Morawiecka „Ubezpieczycieli ciśnie gorset nadmiarowych regulacji”

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)