Zurich i Aon wprowadzają ubezpieczenia wodorowe

0
473

Zurich Insurance Group wraz z Aon uruchomiły pionierską linię ubezpieczeń czystej energii, zapewniających kompleksową ochronę przedsięwzięciom z zakresu niebieskiego i zielonego wodoru, z nakładami inwestycyjnymi do 250 milionów dolarów.

Inicjatywa, w której Zurich jest głównym ubezpieczycielem, a Aon wyłącznym brokerem, ma na celu przyspieszenie rozwoju projektów wykorzystania czystego wodoru. Jest też elementem zobowiązania szwajcarskiej grupy do wspierania przejścia na zerową emisję netto poprzez zaangażowanie klientów, nowe usługi i innowacje produktowe.

– Ubezpieczenie jest kluczowym czynnikiem ułatwiającym przejście na zerową emisję netto, zapewniając ochronę, a także wiedzę ekspercką na temat ryzyka. Czysty wodór ma ogromny potencjał jako przyjazna dla środowiska alternatywa dla paliw kopalnych i jesteśmy głęboko przekonani, że może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej. Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić tę przełomową inicjatywę na rynek razem z Aon – powiedziała Sierra Signorelli, dyrektorka generalna ds. ubezpieczeń komercyjnych Zurich.

Nowe ubezpieczenie czystej energii oferuje kompleksowe pokrycie w ramach jednej zintegrowanej polisy obejmującej budowę, opóźnienia w uruchomieniu, pokrycie operacyjne, przerwy w działalności, limity ładunków morskich i odpowiedzialność cywilną. Obejmuje również ochronę technologii wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS), zapewniając klientom kompletny zestaw rozwiązań w całym łańcuchu wartości produkcji wodoru.

W ciągu ostatnich dwóch lat Zurich i Aon przeprowadziły szeroko zakrojone badania i nawiązały kontakt z klientami, aby uzyskać wgląd w konkretne potrzeby i wyzwania związane z opracowywaniem projektów niebieskiego i zielonego wodoru. Ten pierwszy pochodzi z gazu ziemnego i wykorzystuje technologie wychwytywania dwutlenku węgla w celu zmniejszenia intensywności jego emisji. Z kolei zielony wodór jest wytwarzany w wyniku rozszczepienia wody na wodór i tlen za pomocą elektrolizy zasilanej energią odnawialną.

(AM, źródło: Zurich)