Zurich z rekordowym zyskiem

0
283

W pierwszym roku cyklu finansowego 2023–2025 Zurich Insurance Group odnotowała najwyższy w historii zysk operacyjny. Rezultat stawia Zurich w doskonałej pozycji do dalszego wzrostu i pozwala grupie zwrócić swoim akcjonariuszom ponad 5 mld dol.

Zysk operacyjny Zurich w 2023 roku wzrósł o 21% r/r, do rekordowej kwoty 7,4 miliarda dolarów, przewyższając średnią szacunkową wynoszącą 7,1 mld dol., oszacowaną w ankiecie przeprowadzonej przez firmę wśród analityków. Grupa odnotowała też najwyższy w historii zwrot z kapitału własnego (ROE), na poziomie 23,1%.

Zurich odnotował silny wzrost we wszystkich obszarach działalności i oczekuje kontynuacji pozytywnej dynamiki. Zysk operacyjny w ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych wzrósł do 3,9 mld dol., natomiast wskaźnik mieszany (combined ratio) uplasował się na poziomie 94,5%. Z kolei zysk operacyjny w ubezpieczeniach na życie osiągnął rekordowy poziom 2,1 mld dol.

Dochód netto przypadający na akcjonariuszy wzrósł o 10%, do 4,4 miliarda dolarów. Grupa zamierza zaproponować podniesienie wartości dywidendy dla akcjonariuszy o 8%, do 26 franków szwajcarskich na akcję, uzupełnione wykupem akcji do kwoty 1,1 mld CHF.

Zurich podniósł swoje prognozy dotyczące złożonego rocznego wzrostu EPS do ponad 10% w porównaniu z pierwotnym celem wynoszącym 8%.

(AM, źródło: Zurich)