Global Data: Lepiej zapobiegać i angażować

0
172

Partnerstwa między ubezpieczycielami i nietradycyjnymi dostawcami technologii i usług będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w kształtowaniu przyszłych ofert ubezpieczeniowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Global Data.

Spośród respondentów 41,1% zidentyfikowało partnerstwa między ubezpieczycielami zdrowotnymi a aplikacjami dotyczącymi zdrowia psychicznego i dobrostanu jako najważniejszą współpracę nietradycyjną w ciągu najbliższych trzech lat. Odzwierciedla to rosnące zapotrzebowanie na profilaktykę i usługi jako wartość dodaną.

Wyniki ankiety wskazują na przesunięcie w sektorze ubezpieczeniowym w kierunku bardziej proaktywnego zaangażowania w kontakt z ubezpieczonymi i zapobiegania ryzyku. Podczas gdy ubezpieczyciele starają się wychodzić poza tradycyjne modele ochrony, partnerstwa umożliwiające wcześniejszą interwencję i stały monitoring stają się coraz ważniejsze.

– Ubezpieczyciele są coraz bardziej świadomi wartości partnerstw umożliwiających bardziej proaktywne zarządzanie ryzykiem i stałe zaangażowanie klienta. Szczególnie współpraca z platformami służącymi zdrowiu psychicznemu i dobrostanowi pozwala ubezpieczycielom wspierać profilaktyczne inicjatywy zdrowotne przy jednoczesnej poprawie wskaźnika utrzymania klientów i zmniejszeniu ekspozycji na roszczenia z tytułu długoterminowej niezdolności do pracy. Wobec zmieniających się oczekiwań klientów, ubezpieczyciele, którzy włączają w swoją ofertę usługi jako wartość dodaną, będą mieć lepszą pozycję, żeby się wyróżniać na konkurencyjnym rynku – komentuje Charlie Hutcherson, analityk ubezpieczeniowy Global Data.

Partnerstwa z firmami technologii klimatycznej zidentyfikowane zostały także jako strategiczny priorytet – jako najważniejsze wskazało je 35,6% respondentów. Umożliwiają one zwiększenie możliwości modelowania ryzyka, jego lepszą ocenę i przeciwdziałanie skutkom.

Inne typy partnerstw postrzegane były jako nie tak krytyczne, ale wciąż strategicznie ważne. Dla 13,7% respondentów istotne są partnerstwa między ubezpieczycielami komunikacyjnymi a dostawcami usług mobilności, takimi jak platformy obsługujące współdzielenie przejazdów albo mikromobilność.

6,8% wskazało współpracę między ubezpieczycielami domów i mieszkań a producentami inteligentnych urządzeń domowych czy IoT.

Te partnerstwa są wyrazem wysiłków ubezpieczycieli, aby dostosować się do zmian technologicznych i ewolucji zachowań klientów.

AC