Ubezpieczenie cyber to nie produkt, to sprawdzian działania

0
733

Ryzyko cybernetyczne przestało być domeną działów IT i coraz wyraźniej staje się jednym z kluczowych zagrożeń dla ciągłości działania przedsiębiorstw. W praktyce ubezpieczeniowej widać, że o skali strat nie decyduje wyłącznie sam incydent, lecz tempo i jakość reakcji w pierwszych godzinach kryzysu.

To właśnie w pierwszych godzinach po incydencie rozstrzyga się, czy firma ograniczy skutki zdarzenia, czy też wejdzie w długotrwały przestój operacyjny. W tym kontekście prawdziwa wartość ubezpieczenia cyber ujawnia się dopiero w działaniu.

Polisa, która musi zadziałać w pierwszych godzinach

Wielu klientów deklaruje dziś posiadanie ochrony cyber, jednak ich świadomość praktycznego wykorzystania polisy bywa ograniczona. W sytuacji incydentu pojawia się niepewność: gdzie zgłosić zdarzenie, z kim się skontaktować, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności. Często prowadzi to do opóźnień i decyzji podejmowanych pod presją, bez wykorzystania dostępnego wsparcia.

Z obserwacji rynku wynika jasno, że sama obecność ochrony nie wystarcza. Kluczowe jest to, czy klient potrafi ją uruchomić natychmiast i czy otrzymuje pomoc, a nie jedynie obietnicę refundacji kosztów.

Dlatego w TUW z Grupy PZU podejście do ubezpieczeń cyber wykracza poza standardowe rozumienie produktu. Istotą jest operacyjna użyteczność polisy – jej zdolność do wsparcia klienta w momencie zdarzenia. Chodzi o rozwiązanie, które prowadzi przez proces reakcji, zapewnia dostęp do sprawdzonych specjalistów i pomaga uporządkować działania w sytuacji chaosu.

Dla brokerów jest to wyraźny argument w rozmowach z klientami: wartość ochrony mierzy się nie tylko zakresem, lecz przede wszystkim tym, czy działa w krytycznym momencie.

Gdzie naprawdę zaczyna się ryzyko klienta

Coraz większego znaczenia nabiera także kwestia zależności technologicznych. Współczesne organizacje funkcjonują w oparciu o złożone ekosystemy dostawców – od usług chmurowych po systemy biznesowe outsourcowane na zewnątrz. W efekcie incydent nie musi dotknąć bezpośrednio infrastruktury firmy, aby zatrzymać jej działalność. Wystarczy zakłócenie po stronie partnera, by pojawiły się straty operacyjne i finansowe.

To właśnie w takich sytuacjach ujawniają się różnice pomiędzy ofertami. W TUW PZUW dużą wagę przykładamy do tego, aby ochrona odzwierciedlała rzeczywisty model funkcjonowania klienta, uwzględniając nie tylko bezpośrednie naruszenia systemów, ale również przerwy w działalności wynikające z zależności od dostawców.

Dobra analiza ryzyka jako podstawa ochrony

Istotną rolę odgrywa także sposób, w jaki przebiega ocena ryzyka przed zawarciem polisy. Proces ten często sprowadzany jest do formalności, podczas gdy w praktyce może stanowić jeden z najważniejszych etapów budowania jakości ochrony. W TUW PZUW traktujemy go jako wspólną analizę, której celem jest zrozumienie, gdzie organizacja jest najbardziej wrażliwa na zakłócenia i jakie scenariusze mogą mieć największy wpływ finansowy. To podejście pozwala tworzyć rozwiązania dopasowane do konkretnego biznesu, a nie oparte na uśrednionych założeniach.

Znaczenie ma również model działania ubezpieczyciela. Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych TUW PZUW koncentruje się na długoterminowej relacji z klientem. W obszarze cyberryzyk, które są dynamiczne i często trudne do zdefiniowania w standardowych ramach, przekłada się to na większą elastyczność i gotowość do dopasowania ochrony do potrzeb klienta.

W praktyce chodzi o zmianę sposobu prowadzenia rozmów o ubezpieczeniu cyber – coraz mniej porównywania parametrów, a coraz więcej o zrozumieniu kilku kluczowych kwestii: jak firma zareaguje w pierwszych godzinach incydentu, od jakich podmiotów zależy jej działalność oraz czy posiadana polisa rzeczywiście odpowiada na te konkretne scenariusze.

Cyber nie jest już ryzykiem, które można zamknąć w tabeli zakresów. To obszar wymagający realnego zrozumienia procesów biznesowych i gotowości do działania. W Grupie PZU właśnie tak budujemy nasze podejście: łącząc ochronę ubezpieczeniową z praktycznym wsparciem w sytuacji, w której liczy się każda godzina.

Sylwia Stańczyk
Biuro Ubezpieczeń Korporacyjnych TUW PZUW
tel.: 666 883 863