Aegon dla transplantologii, TU Zdrowie przeciwko cukrzycy

0
389

Już 18 września w Warszawie odbędzie się 19. Bieg po Nowe Życie – wydarzenie promujące transplantologię i wiedzę na temat przeszczepów. Oficjalnym partnerem inicjatywy został Aegon w Polsce. Z kolei TU Zdrowie włączyło się w akcję „Rusz się po Zdrowie” Fundacji Neuca dla Zdrowia i wspiera jubileuszową edycję Walkathonu.

Bieg po Nowe Życie ma na celu edukację w zakresie transplantacji organów i propagowanie świadomego przekazywania narządów, które mogą uratować życie. Ideę promują autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej oraz przedstawiciele nauki, a także muzycy, artyści, sportowcy, którzy dwa razy w roku spotykają się w marszu nordic walking z osobami po przeszczepie. Projekt wystartował 11 lat temu z inicjatywy Przemysława Salety, który jest dawcą nerki dla swojej córki Nicole. Od tego czasu Bieg po Nowe Życie na stałe zagościł na liście najważniejszych polskich kampanii społecznych.

Zaangażowanie Aegon w 19. Bieg po Nowe Życie jest początkiem współpracy z organizatorami wydarzenia w ramach działań promujących transplantologię i świadectwa woli (karty z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu).

– Partnerstwo doskonale wpisuje się w naszą misję, którą jest dbanie o klienta, jego życie i zdrowie. Transplantacja jest skuteczną metodą ratującą życie i pozwalającą na powrót do normalnego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest zachęcanie do świadomego dzielenia się organami. Z tego powodu dołączyliśmy do Biegu po Nowe Życie, by wspólnie szerzyć wiedzę na temat transplantologii i budować społeczne poparcie dla idei przeszczepów i oddawania organów – komentuje Agata Wiśniewska, rzeczniczka prasowa Aegon w Polsce.

19. Bieg po Nowe Życie odbędzie się 18 września w parku przy Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Z kolei Walkathon Neuca dla Zdrowia organizowany jest już po raz 10. Jak co roku ideą wydarzenia jest profilaktyka i edukacja zdrowotna. Tym razem szczególna uwaga poświęcona zostanie diagnostyce i edukacji w zakresie cukrzycy.

– Diagnostyka i edukacja w temacie cukrzycy wpisują się w nasze działania prozdrowotne, dlatego bez wahania przyjęliśmy zaproszenie Fundacji Neuca dla Zdrowia do udziału w wydarzeniu – mówi Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie. – Zapewniając ubezpieczenie zdrowotne ponad 170 tys. osobom w Polsce, obserwujemy rosnącą skalę potrzeb w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Wnioskiem z tych obserwacji jest opracowany przez nas program Mój Dietetyk – przygotowany specjalnie z myślą o osobach, u których zdiagnozowano cukrzycę typu II.

Jedną z inicjatyw w ramach Walkathonu 2021 będzie Niebieskie Miasteczko, które zagości 11 września na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Wzorem lat ubiegłych Fundacja przygotuje największą mobilną przychodnię w regionie, gdzie bezpłatnie i przy zachowaniu wszelkich reżimów sanitarnych będzie można skorzystać z kilkunastu badań profilaktycznych.

W Niebieskim Miasteczku TU Zdrowie będzie reprezentowała dietetyk Katarzyna Lichosik, która w trakcie wydarzenia prowadzić będzie indywidualne 15-minutowe konsultacje, podczas których wykonywana będzie analiza składu ciała.

– Z wyniku pomiarów pacjent dowie się, jak jest zbudowany, jaką ma zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej oraz pozna wiele innych cennych informacji na temat swojego ciała. Dostarczone dane pozwalają na śledzenie zagrożeń dla zdrowia. Dzięki nim można precyzyjnie wskazać, jaka dieta będzie najbardziej korzystna – tłumaczy Katarzyna Lichosik.

Innym elementem wydarzenia będzie rozpoczęcie w kilkudziesięciu miejscach serii bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy dla mieszkańców całego województwa kujawsko-pomorskiego. Badania prowadzone będą w tzw. glukobusach, w których pacjent będzie mógł sprawdzić poziom glikemii i lipidogram, a także dowie się, w jakim stopniu jest zagrożony cukrzycą, jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.

(AM, źródło: Aegon, TU Zdrowie)