Aegon: Raport o kosztach studiowania

0
429

W raporcie „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” Aegon wskazał m.in., które kierunki studiów dają najwyższe szanse na dobrą pracę oraz odpowiedział na pytanie, czy wybrać uczelnię w Polsce czy za granicą.

– Rynek pracy nieustannie się zmienia, a wraz z nim zmienia się zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Warto więc uważnie śledzić aktualne trendy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotną decyzją jest wybór kierunku studiów oraz jak duży może to mieć wpływ na finanse rodziny przyszłego studenta. Dlatego już po raz siódmy zebraliśmy kompleksowe dane na temat najpopularniejszych kierunków studiów, najlepszych uczelni w Polsce i na świecie wraz z zestawieniem kosztów związanych z nauką – mówi Arkadiusz Chmurzyński, dyrektor marketingu i e‑commerce Aegon.

Pierwsza trójka najpopularniejszych w Polsce kierunków kształcenia od kilku lat pozostaje niezmienna – informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwsze miejsce za podium zajęła ekonomia, a na miejscu piątym znajduje się prawo. Nowością w tegorocznym zestawieniu jest zarządzanie i inżynieria produkcji. Ma to związek z trendami na rynku pracy – aż trzy z pierwszej piątki najbardziej atrakcyjnych zawodów to profesje związane z IT (programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, specjalista ds. e-commerce).

Państwowe studia dzienne są w Polsce bezpłatne, należy jednak pamiętać o dodatkowych, niezwiązanych bezpośrednio z nauką wydatkach, jak materiały edukacyjne czy, w przypadku wyboru uczelni z dala od miejscowości zamieszkania, wynajem mieszkania lub pokoju oraz koszty utrzymania. W sumie mogą one wynieść od 1 do nawet ponad 3,6 tys. zł, w zależności od miasta oraz podejścia studenta do wydawania pieniędzy (najlepsi studenci mogą liczyć na stypendia, a osoby w trudnej sytuacji materialnej na zapomogi od państwa).

Z o wiele wyższymi wydatkami muszą liczyć się osoby wybierające studia na uczelniach prywatnych. Na najpopularniejszych kierunkach czesne sięga kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Osoby wybierające kierunki medyczne muszą liczyć się z wydatkami w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za każdy rok nauki.

W raporcie zaprezentowano zestawienie najlepszych uczelni zagranicznych oraz koszty utrzymania w lokalizacjach najczęściej wybieranych przez Polaków chcących studiować poza krajem, czyli w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Są one zdecydowanie wyższe niż w Polsce i sięgają kilkudziesięciu, a w Stanach nawet kilkuset tysięcy złotych za rok. Również koszty utrzymania są dość wysokie.

Ktoś, kto zdecyduje się studiować na najbardziej prestiżowej uczelni świata, jaką obecnie jest Massachusetts Institute of Technology (MIT), musi liczyć się nie tylko z koniecznością opłacenia czesnego w wysokości ponad 200 tys. zł rocznie, ale i pokrycia kosztów utrzymania sięgających niemal 10 tys. zł miesięcznie.

Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie internetowej Aegon: http://www.aegon.pl/edu

O badaniu:

Badanie „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” zostało przeprowadzone przez Kantar Polska S.A. w sierpniu 2019 r. na zlecenie Aegon, metodą desk research polegającą na zbieraniu i analizie danych zastanych z wielu ogólnodostępnych źródeł. Były to m.in. różnego rodzaju publikacje prasowe, oficjalne raporty publikowane przez stosowne urzędy czy instytucje.

(AM, źródło: Aegon)