All risk w ubezpieczeniach upraw po raz pierwszy

0
905

W marcu 2022 r. po raz pierwszy w Polsce rolnikom zaproponowano ubezpieczenie upraw w zakresie all risk. Oznacza to, że wkroczyliśmy w nową erę ochrony upraw rolnych. AGRO Ubezpieczenia jako pierwsze w Europie i prawdopodobnie na świecie zaproponowało wprowadzenie pełnego zakresu ochrony upraw od działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wraz ze wzrostem cen środków produkcji maleją zyski i rentowność działalności rolniczej. Skutki uszkodzenia roślin uprawnych przez czynniki pogodowe w tej sytuacji pozbawiają często rolników jakiegokolwiek dochodu lub wręcz powodują ich zadłużenie.

Wzrasta zatem wśród rolników potrzeba jak najpełniejszej ochrony ubezpieczeniowej w tym zakresie, o czym coraz częściej mówi się nie tylko na spotkaniach z rolnikami, ale również na międzynarodowych konferencjach ubezpieczycieli.

Zagrożenia dla produkcji rolnej

Zmiany klimatu i częste występowanie w związku z tym zdarzeń klęskowych, takich jak powodzie, susze, gradobicia oraz huragany, zagrażają produkcji rolnej i stabilności finansowej gospodarstw. All risk w ubezpieczeniu upraw, który zaproponowało AGRO Ubezpieczenia, jest zakresem ochrony obejmującym wszystkie nagłe i niespodziewane czynniki pogodowe działające bezpośrednio na rośliny i uszkadzające je w sposób powodujący utratę plonu całkowitą lub częściową.

Przykładem szkód, które pokryte są rozszerzeniem all risk, są np. szkody wywołane przez silne deszcze nie spełniające definicji deszczu nawalnego, silne wiatry nie będące zgodnie z definicją huraganem oraz stres termiczny roślin.

Wyłączenia

Z zakresu ubezpieczenia wyłączone są wszystkie ryzyka pogodowe zdefiniowane w Ustawie z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarczych. Konstrukcja taka pozwoliła na obniżenie składki za to ryzyko do poziomu akceptowanego przez rolników. Wyłączone ryzyka można nabyć z 65-procentową dopłatą z budżetu państwa, więc nierozsądne byłoby z tego nie skorzystać.

W związku z tym, że all risk dotyczy wyłącznie czynników pogodowych, wyłączone z zakresu są również uszkodzenia roślin wywołane chorobami i działaniem szkodników oraz błędami agrotechnicznymi. Zakres nie zawiera również niedoborów wody nie powodujących suszy.

Nowatorskie rozwiązanie

Przedstawiony zakres ochrony jest unikatowy i równać może się jedynie z takimi produktami ubezpieczeniowymi jak ochrona utraty dochodów w gospodarstwach rolnych lub ochrona utraty wartości plonów, które to proponowane są w Kanadzie oraz USA w szerokim zakresie.

W Polsce oraz w Europie brak jest tego rodzaju produktów, a gdyby nawet były one dostępne, nie byłyby w żadnej mierze dotowane. W związku z powyższym przedstawione rozwiązanie stanowiące pełną ochronę ubezpieczenia upraw jest nowatorskie, a jednocześnie częściowo podlega dotacji.

AGRO Ubezpieczenia wyznacza nowe standardy nie tylko na polskim rynku ubezpieczeń. Uważam, że trendy rynkowe w zakresie pełnej ochrony ubezpieczeniowej warto wspierać z korzyścią dla ubezpieczonych, a powszechność ubezpieczania się pozwoli na obniżenie stawek, a tym samym dostępność ochrony.

Tomasz Kieroński
dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych
AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych