Aviva: Inwestorzy dostaną zwrot

0
472

Aviva Plc planuje zwrócić inwestorom co najmniej 4 mld funtów, wykorzystując przychody ze sprzedaży swoich spółek niestanowiących głównego trzonu działalności.

Brytyjski ubezpieczyciel zajmujący się również zarządzaniem aktywami rozpocznie odkup akcji własnych o wartości 750 mln funtów, a różnica zostanie zwrócona inwestorom do końca I poł. 2022 r. Po tej informacji akcje Avivy na londyńskiej giełdzie zyskały 3,7%.

Od objęcia kierownictwa Avivy ponad rok temu dyrektor generalna Amanda Blanc skoncentrowała działalność firmy na rynkach Wlk. Brytanii, Irlandii i Kanady, wyprzedając 8 spółek na innych rynkach. Utrzymana została działalność w Chinach, Indiach i Singapurze. Od lipca 2020 r. akcje ubezpieczyciela wzrosły o ok. 50%, podczas gdy firma stopniowo pozyskiwała 7,5 mld funtów z programu sprzedaży spółek. Te środki zostaną wykorzystane również na spłatę zadłużenia.

W I poł. 2021 r. Aviva odnotowała spadek zysku operacyjnego do 1,1 mld funtów, w porównaniu z 1,2 mld funtów przed rokiem. W części inwestycyjnej wpływy netto wyniosły 829 mln funtów, a suma aktywów w zarządzaniu to ok. 260 mld funtów.

(AC, źródło: Bloomberg)