AXA: Pandemia gorsza od zmiany klimatu

0
251

Dla profesjonalistów branży ubezpieczeniowej pandemia znalazła się w tym roku na pierwszym miejscu listy największych obaw. Z badania opublikowanego przez francuskiego ubezpieczyciela AXA wynika, że choroby zakaźne i pandemie zostały ocenione jako najbardziej istotne ryzyka dla społeczeństwa w ciągu najbliższych 5–10 lat. Nastąpiła zmiana kolejności w stosunku do badania ubiegłorocznego, kiedy to największą obawę budziła zmiana klimatu.

Covid-19 okazuje się największym wyzwaniem dla ubezpieczycieli, zwłaszcza tych, którzy zapewniają ochronę na wypadek odwołania imprez, takich jak mecze i koncerty. Spory o odszkodowania skłoniły niektórych ubezpieczonych do podjęcia działań prawnych. Sama AXA ostatnio przegrała sprawę z pięcioma podmiotami prowadzącymi restauracje. Ubezpieczyciel zapowiedział apelację.

Ankieta przeprowadzona wśród 2600 ubezpieczeniowców w 53 krajach pokazała, że 56% respondentów uważa pandemię za jedno z pięciu największych nowych ryzyk – wzrost z 23% w 2019 r. Zmiana klimatu jest obecnie drugą największą obawą w ujęciu ogółem, ale zdania na ten temat różnią się w zależności od regionu – w Europie pozostaje sprawą priorytetową, ale w USA i w Azji spada na trzecie miejsce.

Lżejszy obecnie akcent na zmianę klimatu jest niepokojący, szczególnie wśród naszych amerykańskich i azjatyckich respondentów, uważamy bowiem, że krótkoterminowe kwestie związane z pandemią nie powinny całkowicie przesłaniać zagrożeń długoterminowych – skomentował dyrektor generalny AXA, Thomas Buberl.

Europejska branża ubezpieczeniowa pracuje nad koncepcją wspieranych przez państwo rozwiązań mających na celu ochronę przedsiębiorstw przed skutkami przyszłych pandemii. Francuski rząd, który tego lata przeprowadził publiczne konsultacje szeregu propozycji, ma nadzieję opracować plan ochrony do końca 2020 r.

(AC, źródło: Bloomberg)