Będą odszkodowania za niepożądane odczyny po szczepieniu na Covid-19

0
484

12 stycznia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o powstaniu tzw. Funduszu Kompensacyjnego dla osób poszkodowanych wyniku pojawienia się niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Świadczenia z funduszu będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta.

O odszkodowanie będzie mogła ubiegać się osoba m.in. po wstrząsie anafilaktycznym, która ze względu na NOP była hospitalizowana 14 i więcej dni – podał Rynek Zdrowia za PAP.

Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł – w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji – do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia.

Świadczenie będzie przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta, do którego będą składane wnioski o świadczenie.

– Będziemy chcieli, żeby można było złożyć je w każdej formie – zarówno pisemnej, jak i elektronicznej. Zostanie przygotowany specjalny uproszczony formularz, po jego wypełnieniu będzie można złożyć taki wniosek – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. – Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną niezbędną do tego, żeby można było przeanalizować, czy faktycznie doszło do niepożądanego odczynu poszczepiennego – dodał.

Zapowiedział, że będzie wspierany przez zespół ekspertów z zakresu medycyny, którzy są specjalistami z zakresu szczepień ochronnych, a decyzja będzie wydana w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku.

W przypadku wydania decyzji pozytywnej pacjentowi zostanie wypłacone stosowne świadczenie kompensacyjne.

– Natomiast w przypadku wydania decyzji negatywnej, z którą pacjent nie będzie się zgadzał, zostaje mu droga sądowa i będzie mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji – wyjaśnił RPP.

Adam Niedzielski przywołał dane, z których wynika, że na około 249 tysięcy osób zaszczepionych dotąd w kraju na Covid-19 wystąpiło 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 4 poważne i jeden ciężki. Według ministra przy oczekiwanej skali szczepień populacyjnych można liczyć się z około 120 niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, które mogą okazać się takimi wymagającymi odszkodowania.

Więcej:
https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Beda-odszkodow…l

(AM, źródło: Rynek Zdrowia, PAP)