Będzie bardziej cyfrowo, drożej i w mniejszym gronie

0
560

Konsolidacja na rynku, dalszy postęp digitalizacji, ekspansja insurtechów oraz wzrost stawek w ubezpieczeniach – wystąpienia takich zjawisk w tym roku spodziewają się eksperci branży ubezpieczeniowej, z którymi rozmawiał „Puls Biznesu”.

Piotr Bartos, dyrektor generalny Insly, uważa, że dalszy rozwój cyfryzacji w ubezpieczeniach jest uzależniony od tego, czy zielone światło dla niego zapali Komisja Nadzoru Finansowego. Marcin Nedwidek, który będzie kierować połączonymi spółkami AXA i UNIQA, twierdzi, że postępu digitalizacji nie da się zatrzymać. Jego zdaniem w 2021 r. zmiany będą zachodzić nie tylko w obszarze pracy i sprzedaży oraz obsługi posprzedażowej, ale też w podstawowej ofercie produktowej oraz dodatkowych usługach.

Krzysztof Konopiński, inwestor private equity i ekspert ubezpieczeniowy w zakresie inwestycji kapitałowych, uważa z kolei, że rozwojowi zdalnych kanałów sprzedaży będzie sprzyjać pokonanie bariery cyfrowej przez osoby w wieku 50+. Jan Kastory, partner funduszu Astorya.vc, inwestującego w europejskie insurtechy, spodziewa się, że w 2021 r. ubezpieczenia znajdą się na online’owych platformach usług. Jako przykład podaje Blablacar, serwis do umawiania wspólnych przejazdów na długich dystansach, który już pośredniczy w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Igor Rusinowski, prezes Unilink jest jednak zdania, że ubezpieczyciele nie odniosą sukcesu w kolejnym podejściu do próby rozwinięcia zdalnych kanałów sprzedaży i Polacy jeszcze długo będą potrzebowali wsparcia agenta.

Eksperci spodziewają się też dalszego postępu w konsolidacji rynku oraz ekspansji europejskich insurtechów. Krzysztof Konopiński zwraca uwagę, że takich ruch, jaki planuje np. niemiecki One, powinien zmobilizować klasyczne zakłady do większej kreatywności w zakresie prostych w obsłudze i zrozumiałych ubezpieczeń majątkowych wspartych dodatkami, takimi jak np. sprzęt smart home, lub turystycznych opartych na geolokalizacji, uruchamiających się automatycznie po przekroczeniu granic.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), przypomina, że w obecnym roku będą miały miejsce wzmożone prace nad kluczowymi regulacjami unijnymi: Solvency II, IDD, dyrektywą przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy czy AML. Zakłady będą też zobowiązane do adaptacji do nowych wymogów w zakresie inwestowania i underwritingu, a także ujawniania informacji na temat wpływu ich działalności na środowisko. Te elementy wraz ze wzrostem ryzyka ubezpieczeniowego wpłyną na wysokość stawek w ubezpieczeniach. O tym, że będą one rosnąć, jest również przekonana Barbara Timofiejuk, prezes Willis Towers Watson. Innymi zjawiskami będą z kolei trudności z osiągnięciem zadowalających wyników z działalności inwestycyjnej, wzrost wypłat z polis zdrowotnych oraz zwiększone zainteresowanie życiowymi polisami ochronnymi.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 4 stycznia, Karolina Wysota „Ubezpieczyciele przechodzą do ofensywy”:
https://www.pb.pl/ubezpieczyciele-przechodza-do-ofensywy-1104635

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)