Bliski Wschód: Odwołanie imprezy chronione albo wyłączone

0
188

Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają Izrael, Liban i inne kraje Bliskiego Wschodu ze swoich polis ubezpieczenia na wypadek odwołania imprezy, po tym jak wskutek wojny Izraela z Hamasem niektóre aktywności zostały wyhamowane.

Organizatorzy dużych wydarzeń często wykupują ubezpieczenie na wypadek odwołania na rok-dwa z góry. Takie polisy z reguły wyłączają odpowiedzialność w wypadku wojny albo ataku terrorystycznego. Wielu organizatorów decyduje się uzyskać taką ochronę przez dokupienie polisy uwzględniającej przemoc polityczną albo terroryzm.

– Niektórzy ubezpieczyciele stwierdzają, że nie będą się starać o zawieranie nowych polis na określonych terytoriach albo przyjmują wyraźne wyłączenia, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie – zauważa Edel Ryan z firmy brokerskiej Marsh.

Ubezpieczyciele nie mogą zmieniać zapisów w istniejących polisach, więc każdy organizator imprezy, który wykupił ochronę na wypadek przemocy politycznej i odwołał po wybuchu konfliktu 7 października, powinien być chroniony. Z kolei nowe polisy zawierają najczęściej wyłączenia Izraela, Libanu i krajów sąsiadujących z Izraelem, takich jak Egipt i Jordania, co jest standardową praktyką po wybuchu wojny. Ubezpieczyciele rozważają również ograniczenie ochrony dla odwołania imprezy poza regionem.

Specjalistyczne polisy ryzyka przemocy politycznej są na ogół oferowane przez firmy działające na rynku Lloyd’s oraz przez ubezpieczycieli amerykańskich. Stawki w takich polisach na wypadek odwołania imprezy na skutek terroryzmu, sabotażu, rozruchów w ciągu ostatnich pięciu lat uległy podwojeniu.

(AC, źródło: Reuters)