CBŚP rozbiło grupę przestępców ubezpieczeniowych

0
631

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych. Kolejna osoba została doprowadzona z Zakładu Karnego.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wyłudzali od ubezpieczycieli odszkodowania komunikacyjne. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że często już uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniu, aby potwierdzić wiarygodność uszkodzeń. Najczęściej kierowca jednego auta uderzał w drugie i na podstawie „kolizji” zwracano się o zwrot odszkodowania. Według śledczych grupa działała na terenie Warszawy oraz jej najbliższej okolicy w latach 2012–2015 i w tym czasie jej członkowie mogli wyłudzić ok. 500 tys. zł.

W wyniku podjętych czynności na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono łódź motorową o wartości 300 tys. zł.

Prokurator przedstawił 4 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie zarzut kierowania tą grupą kwalifikowany z art. 258 § 3 kk, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i wyłudzenia odszkodowań kwalifikowane z art. 286 § 1 kk oraz 298 § 1 kk. Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(AM, źródło: CBŚP, Prokuratora Krajowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here