Cezary Stypułkowski za sterami Pekao S.A.

0
1168

Rada nadzorcza Banku Pekao S.A. zdecydowała, że od 5 października prezesem spółki będzie Cezary Stypułkowski – pod warunkiem uzyskania do tego czasu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Bank jest częścią Grupy PZU.

– Mamy za sobą bardzo udany proces rekrutacyjny z udziałem renomowanej firmy doradczej. Dzięki niemu pozyskaliśmy do zarządu Banku Pekao S.A. osoby o niekwestionowanej wiedzy i kompetencjach. Cieszę się na współpracę z Cezarym Stypułkowskim, który obejmie stery zarządu. Jestem przekonany, że jego energia, doświadczenie w bankowości oraz ubezpieczeniach, jak również renoma jako managera i lidera, odegrają kluczową rolę w rozwoju i transformacji grupy Pekao S.A. – powiedział Artur Olech, prezes PZU SA i przewodniczący rady nadzorczej.

Powołanie nastąpiło po rozstrzygnięciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i wiceprezesów zarządu ogłoszonego 8 maja. Rada postanowiła, że postępowanie konkursowe na pozostałe stanowiska pozostaje otwarte.

Jeżeli Cezary Stypułkowski nie otrzyma zgody KNF do 5 października, to do chwili jej uzyskania będzie pełnił funkcję wiceprezesa kierującego zarządem.

Od 10 lipca w skład zarządu jako wiceprezes wejdzie również Robert Sochacki, który wcześniej był oddelegowany z RN na stanowisko wiceprezesa, kierującego pracami zarządu. Z kolei od 18 lipca stanowisko wiceprezeski obejmie Dagmara Wojnar.

Cezary Stypułkowski w latach 2010–2024 był prezesem mBanku. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczy Sekcji Banków Dużych przy ZBP. Od 2022 r. zasiada w międzynarodowej radzie doradców MasterCard. W latach 2006–2010 pracował w J.P. Morgan w Londynie, gdzie od 2007 roku był dyrektorem zarządzającym banku inwestycyjnego J.P. Morgan na Europę Środkową i Wschodnią. W latach 2003–2006 pełnił funkcję prezesa PZU SA, a w latach 1991–2003 kierował zarządem Banku Handlowego. Był członkiem międzynarodowej rady doradczej zarządu Deutsche Banku, Europejskiej Rady Doradców J.P. Morgan, międzynarodowej rady doradczej INSEAD oraz członkiem Geneva Association. Od 2012 jest współprzewodniczącym Emerging Markets Advisory Council przy Institute of International Finance w Waszyngtonie – organizacji reprezentującej blisko 500 instytucji finansowych.

(AM, źródło: Pekao)