Compensa: Powiat tarnowski najmocniej odczuł skutki gwałtownych zjawisk pogodowych

0
385

Z analizy Compensy wynika, że w 2023 roku do szkód pogodowych najczęściej dochodzi w powiatach tarnowskim, nowosądeckim i łódzkim. Dane ubezpieczyciela wskazują również, że w porównaniu z wyjątkowo szkodowym latami 2021–2022 pogoda jest w tym roku łaskawsza.

To dobra wiadomość, że szkód jest w tym roku wyraźnie mniej: 45% spadku w porównaniu z 2022 rokiem. Trzeba jednak wiedzieć, że w latach 2021–2022 liczba szkód pogodowych była wyjątkowo duża. To w dalszym ciągu aż kilkanaście tysięcy spraw, które prowadziliśmy od stycznia do września tego roku, a wiele z nich dotyczyło poważnych zniszczeń o wartości dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych – komentuje Monika Lis-Stawińska, odpowiedzialna za obszar likwidacji szkód w Compensie.

Wśród najczęstszych przyczyn szkód katastroficznych znajdują się zalania wywołane siłami natury (36% szkód), huragany (29%), gradobicia oraz uderzenia piorunów (po 12%). Do zniszczeń często dochodzi też m.in. wskutek nawalnych deszczów czy opadów śniegu.

Gdzie pogoda jest w tym roku najgorsza?

Z danych ubezpieczyciela wynika, że najgorzej mieli mieszkańcy powiatu tarnowskiego, którzy zgłosili 558 szkód katastroficznych. Do aż 66% z nich doszło 29 sierpnia wskutek potężnej wichury i gradobicia. Drugi w zestawieniu z niemal dwukrotnie mniejszą liczbą szkód jest powiat nowosądecki (292), a trzeci powiat żywiecki (251). Wysoko w statystykach szkodowości znajdują się duże miasta na prawach powiatów – m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław i Poznań.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki za kilka ostatnich lat – okres od 2020 do 2023 roku – i spojrzymy na poziom wojewódzki, zauważymy, że pogoda najbardziej dawała się we znaki mieszkańcom woj. śląskiego (14% zgłoszeń), mazowieckiego (11%), dolnośląskiego i małopolskiego (po 10%). Najmniej szkód – po ok. 3% – odnotowaliśmy natomiast w woj. świętokrzyskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim – dodaje Monika Lis-Stawińska.

Szkody katastroficzne w powiatach w I-III kw. 2023 roku
PowiatLiczba szkód
tarnowski558
nowosądecki292
żywiecki251
Warszawa*245
Łódź*238
Wrocław*227
Poznań*220
cieszyński204
Kraków*194
poznański167
* miasta na prawach powiatu

Ponad pół miliona złotych odszkodowania po wichurze w Warszawie

Compensa podaje, że najwyższe wypłacone w tym roku odszkodowanie po szkodzie katastroficznej wyniosło 504 tys. zł – na tyle oszacowano straty powstałe w jednym domów po wichurze, która 23 czerwca przeszła nad Warszawą. Z kolei gwałtowne burze i nawałnice, które 18 sierpnia zrywały dachy i łamały drzewa, naraziły mieszkańca powiatu lublinieckiego w woj. śląskim na ponad 388 tys. zł strat – tyle otrzymał w ramach odszkodowania. 321 tys. zł wyniosła wypłata po gwałtownym załamaniu pogody, które 22 maja uszkodziło dom poszkodowanego z powiatu grodziskiego w woj. mazowieckim.

(AM, źródło: Brandscope)