Czego nauczyła mnie o życiu pralka Candy?

0
864

Coachingi, mastermindy, szkolenia – to wszystko jest bardzo przydatne, ale czasem najlepszym nauczycielem życia okazuje się sprzęt gospodarstwa domowego. Tak było w moim przypadku.

Wszystko przez mojego psa. Pies ma słabość do kości, które najchętniej przeżuwa na kanapie w gabinecie. Inne miejsca go nie satysfakcjonują. Żuje więc, a po żuciu zostają mroczne ślady na obiciu kanapy. Ponieważ kanapa z Ikei, wszystko można zdjąć i wyprać. Tak mi się wydawało.

Lekcja 1: Nic na siłę

Gdy obicie przekroczyło normy zapachowe i estetyczne, postanowiłam je wyprać. Zdjęłam je bez problemu, ale potem już zaczęło być pod górkę. Niby się zmieściło w bębnie pralki, ale tak jakby nie do końca.

Postanowiłam być stanowcza i asertywna. Wykorzystałam kolana, łokcie i perswazję słowną. Drzwiczki się zamknęły, pranie się zaczęło. Tylko pralka zaczęła przeciekać! A po kilkunastu minutach ostatecznie odmówiła posłuszeństwa i przekazała mi pierwszą ważną lekcję: nic na siłę.

Lekcja 2: Gdy świat się kończy, liczy się dobry assistance

Wyciągnęłam obicie kanapy z pralki, przełożyłam do wanny i odkręciłam wodę. Zepsuł się kran. Woda nie dała się zakręcić. Chciałam wyłączyć zawory – nie do ruszenia. Woda się leje. Wieczór. Dramat. To znaczy byłby to dramat, gdybym nie posiadała karty Europ Assistance.

Żeby skrócić całą historię: po dwóch godzinach był u mnie hydraulik, który zakręcił wodę. Zepsuta bateria została wymieniona. Nie kosztowało mnie to ani grosza. Następnego dnia przyszedł magik od pralki. Podumał, pokręcił śrubokrętem, okazało się, że spadła jakaś gumka z bębna i naprawa to kwestia 5 minut. Pralka znowu działa!

Lekcja 3: Rozwiązania tymczasowe to nie rozwiązania

Teraz na kanapie w gabinecie leży koc. Pies żuje, gdzie lubi. Koc się pierze bezproblemowo. Ja mam w pełni działającą baterię w łazience pierwszy raz od czterech lat (bo problemy z kranem zaczęły się jeszcze przed Covidem, ale stosowałam „rozwiązania tymczasowe”).

Prowizorka to czasem konieczność, ale nie wolno na niej poprzestawać, bo będą kłopoty.

Podsumowanie

Sytuacji problemowych we wszystkich obszarach życia nie brakuje. Pralka przypomniała mi, żeby nie cisnąć, zapewnić sobie fachowe wsparcie i wyciągać wnioski z własnych błędów. Czego i wam życzę, drodzy Czytelnicy.

Aleksandra E. Wysocka
redaktorka naczelna