Resort rolnictwa pomoże nieubezpieczonym sadownikom poszkodowanym przez przymrozki

0
852

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad formą pomocy dla sadowników, którzy nie ubezpieczyli się od wiosennych przymrozków, a ich uprawy ucierpiały z powodu warunków, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach – przekazał 26 kwietnia w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski.

Wiceszef resortu zaznaczył jednocześnie, że wbrew niektórym opiniom, można było ubezpieczyć sady owocowe od wiosennych przymrozków – podał farmer.pl za PAP.

– Taka możliwość była, ale nie na wiosnę tego roku, a na jesieni roku ubiegłego – przypomniał Stefan Krajewski. Dodał, że w poprzednich latach było możliwe zawarcie umowy ubezpieczenia na wiosnę, „ale wiele osób, które ubezpieczyło swoje uprawy (na wiosnę) później te wnioski wycofało, w związku z tym zakłady ubezpieczeń zdecydowały się na to, żeby ubezpieczać uprawy od przymrozków wiosennych jesienią roku poprzedniego”.

Wiceminister dodał również, że w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych jest już projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, przewidujący zwiększenie dotacji z budżetu i podniesienie maksymalnej wysokości dopłat do składki z 65 do 70%.

Więcej

(AM, źródło: farmer.pl, PAP)