EIOPA: Ekspozycja na ryzyka makro i rynkowe głównym problemem ubezpieczeń

0
584

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował tabelę wskaźników ryzyka opartą na danych Solvency II z drugiego kwartału 2022 r. Pokazują one, że głównym problemem sektora ubezpieczeniowego jest obecnie ekspozycja na ryzyka makro i rynkowe. Wszystkie inne, takie jak rentowność i wypłacalność, klimat, a także cyfryzacja i cyberryzyko, pozostają na średnim poziomie.

Zagrożenia makroekonomiczne pozostają głównym źródłem obaw w obliczu dalszego spadku oczekiwań dotyczących globalnego wzrostu PKB i wysokich prognoz CPI dla głównych obszarów geograficznych, mimo że bezrobocie pozostaje niskie. Z kolei ryzyka rynkowe plasują się obecnie na wysokim poziomie. Zmienność na rynkach obligacji i akcji nadal utrzymuje się na szczycie średniej zeszłorocznej. Ceny nieruchomości pozostają na tym samym poziomie. 

Mediana ekspozycji ubezpieczycieli na obligacje i kapitał pozostaje względnie niezmieniona, podczas gdy mediana ekspozycji na nieruchomości nieznacznie wzrosła w II kwartale. Ryzyka kredytowe pozostają względnie umiarkowane. Spready CDS pozostają na niskim poziomie w przypadku obligacji rządowych i obligacji finansowych, natomiast w III kw. 2022 r. dalej rosną w przypadku niefinansowych obligacji przedsiębiorstw. Względna ekspozycja ubezpieczycieli na różne kategorie obligacji pozostała zasadniczo stabilna, natomiast w II kwartale nieznacznie spadła w przypadku obligacji rządowych. Mediana średniej jakości kredytowej lokat ubezpieczycieli pozostała stabilna.

Ryzyko rentowności i wypłacalności pozostaje na stałym poziomie, a zwroty dla ubezpieczycieli spadły w drugim kwartale we wszystkich trzech wskaźnikach zwrotu (zwrot z nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami, zwrot z aktywów i zwrot ze składek). Wzrost stóp procentowych od początku roku może być głównym czynnikiem wpływającym na wysokie wskaźniki SCR ubezpieczycieli.

Ze względu na obecny wzrost stóp procentowych ubezpieczyciele księgowali straty rynkowe na instrumentach pochodnych, ponieważ zazwyczaj są w stanie zabezpieczyć się przed spadkami stóp procentowych.

Jeśli chodzi o postrzeganie rynku, ubezpieczenia na życie i pozostałe osiągnęły gorsze wyniki. Mediana relacji ceny do zarobków grup ubezpieczeniowych pozostaje w dużej mierze niezmieniona. Mediana spreadów CDS ubezpieczycieli dalej wzrosła, mimo że zewnętrzne ratingi ubezpieczycieli pozostały zasadniczo stabilne od ostatniej oceny. 

Jeśli chodzi o ryzyko klimatyczne, ubezpieczyciele utrzymali względną ekspozycję na zielone obligacje, podczas gdy stosunek inwestycji w te walory do całkowitej kwoty zaległych obligacji ekologicznych nieznacznie spadł. Z kolei istotność cyfryzacji i cyberzagrożeń dla ubezpieczeń w ocenie nadzorców nieznacznie spadła. Niemniej jednak kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego i obawy związane z hybrydowym konfliktem geopolitycznym pozostają. Negatywny sentyment cybernetyczny wskazuje na wzrost obaw w III kwartale, podczas gdy częstotliwość incydentów cybernetycznych spadła r/r.

(AM, źródło: EIOPA)