Holandia: Zależność rynku od segmentu zdrowotnego

0
408

Czołowi ubezpieczyciele holenderscy są narażeni na roszczenia w związku z pandemią w wyniku swojej zależności od segmentu ubezpieczeń zdrowotnych.

Holenderski rynek ubezpieczeń na życie jest maksymalnie skoncentrowany – 10 głównych graczy zbiera 94% składki przypisanej brutto. Oznacza to, że są narażeni na problemy z utrzymaniem zwrotów z inwestycji w warunkach stagnacji lub recesji gospodarczej, jakie przyniosła pandemia. Dla porównania, w większości krajów europejskich ubezpieczenia na życie są segmentem dominującym, ale tylko 14% składek czołowych 10 ubezpieczycieli holenderskich pochodzi z tego segmentu. Niemniej jednak czołowych 10 ubezpieczycieli w Holandii jest skupionych na życiu i zdrowiu, a tylko dwóch z tych 10 jest w sposób istotny obecnych w segmencie non-life. Tych dwóch ubezpieczycieli non-life – Achmea Shadeverzekeringen i Asr Shadeverzekeringen – zbiera większość swoich składek z ubezpieczeń  nieruchomości i komunikacyjnych, odpowiednio 26 i 35% u pierwszego z wymienionych oraz 19 i 24% u drugiego. Obaj ubezpieczyciele są stosunkowo dobrze uplasowani pod względem udziału w rynku.

Linie komunikacyjna i nieruchomości nie są oczywiście wolne od ryzyka, ale jeśli coraz więcej ludzi będzie pracować zdalnie, w krótkiej perspektywie czasowej roszczenia spadną. Zmaleją również odnowienia.

(AC za: Global Data)