Iga Świątek i przyjaciele zebrali 2,5 miliona złotych dla dzieci z Ukrainy

0
736

W krakowskiej TAURON Arenie odbył się mecz charytatywny „Iga Świątek i przyjaciele dla Ukrainy”, którego celem było zebranie środków na pomoc dzieciom i nastolatkom dotkniętym wojną za naszą wschodnią granicą. Podczas wydarzenia zebrano aż 2,5 miliona złotych. Sponsorem głównym meczu był PZU, który od początku wojny pomaga Ukraińcom.

– Bardzo doceniamy zaangażowanie Igi Świątek w pomoc dotkniętej wojną Ukrainie i jej wyrazy solidarności z ofiarami rosyjskiej agresji. Jesteśmy dumni z tego, że najlepsza tenisistka, której głównym sponsorem i ubezpieczycielem jest PZU, wykorzystuje swoją światową pozycję i autorytet do realizowania ważnych projektów charytatywnychWspieranie Ukrainy jest bardzo istotne także dla całej Grupy PZU, która już od przeszło czterech miesięcy pomaga zarówno pracownikom PZU z Ukrainy, jak i pozostałym obywatelom zaatakowanego sąsiada – mówiła dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU. 

Pojedynek gwiazd tenisa

W meczu mikstowym zagrali Iga Świątek i Martyn Pawelski przeciwko Agnieszce Radwańskiej i Serhijowi Stachowskiemu. W tym pojedynku zwyciężyli Iga i Martyn. W pokazowym secie singla między dwiema najlepszymi polskimi tenisistkami górą była Agnieszka Radwańska, wygrywając z Igą 6:4. Mecz sędziowała Elina Svitolina – najlepsza ukraińska tenisistka. Gościem specjalnym wydarzenia był ukraiński piłkarz Andrij Szewczenko, który jest ambasadorem United24 – oficjalnego funduszu pomocowego Ukrainy. 

– Od początku wybuchu wojny moja motywacja do organizacji tego wydarzenia była wciąż tak samo wysoka. Wiem, że pamięć społeczna jest krótka, dlatego chcieliśmy zrealizować ten pomysł, aby przypomnieć światu, że wojna w Ukrainie się nie skończyła. Mieliśmy na to niecałe cztery miesiące, więc jestem tym bardziej wdzięczna, że to zrobiliśmy. Widząc TAURON Arenę pełną kibiców, którzy tak dobrze się bawili, i patrząc na zaangażowanie zawodników, byłam bardzo wzruszona. Myślę, że wykonaliśmy zadanie wspólnej pomocy przez tenis i pokazaliśmy, jak wielką społeczną siłę ma sport – mówi Iga Świątek.

2,5 miliona złotychza pośrednictwem trzech organizacji: United 24, Fundacji Eliny Svitoliny oraz UNICEF Polska, trafią do dzieci i młodzieży w Ukrainie.

PZU niesie pomoc obywatelom Ukrainy

Sponsorem głównym meczu charytatywnego „Iga Świątek i przyjaciele dla Ukrainy” był PZU, główny sponsor Igi Świątek. Ubezpieczyciel od początku konfliktu w Ukrainie angażuje się w pomoc obywatelom tego kraju. W pierwszych dniach wojny PZU zainicjował bezprecedensową akcję dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybywali do Polski samochodami zarejestrowanymi w ich kraju, a nie mieli wykupionej Zielonej Karty. Konsekwencje finansowe braku obowiązkowego OC, gdyby uchodźca spowodował wypadek w Polsce, byłyby dla niego wielkim obciążeniem. Od 28 lutego do 24 kwietnia br. PZU udostępniał Ukraińcom ponad 54 tysiące 30-dniowych polis OC granicznego, za które nie musieli płacić. Grupa zorganizowała także pomoc rzeczową, darmowy dostęp do placówek PZU Zdrowie świadczących usługi w ramach NFZ oraz wsparcie dla rodzin pracowników PZU z Ukrainy. 

(KS, źródło: PZU)