„PB”: Polskie firmy zadłużone „tylko” na ponad 9 mld zł

0
681

W ciągu półtora roku przeterminowane długi firm spadły o ok. 2 mld zł. Sytuacja najsłabiej wygląda w budowlance oraz handlu – podaje „Puls Biznesu” na podstawie raportu Krajowego Rejestru Długów.

Na koniec 2020 r. łączne przeterminowane zadłużenie wpisane do KRD wynosiło 11,2 mld zł. Na początku drugiej połowy lipca tego roku było to 9,2 mld zł (spadek o prawie 18%). Zmniejszyła się również liczba dłużników, którzy trafili do Krajowego Rejestru Długu. Na koniec 2020 r. było ich 284,6 tys., podczas gdy obecnie jest ich 274,2 tys. (spadek o 3,6%). Obecnie średnia wartość długu wpisanego do KRD to 33,5 tys. zł (półtora roku temu było to 39,2 tys. zł).

Największe zadłużenie ujawnione w rejestrze mają firmy w 10. roku działalności. Obecnie 16 tys. takich przedsiębiorców ma 507 mln zł przeterminowanych zaległości. Rekordzista jest winien 8,7 mln zł. W niełatwej sytuacji są także firmy z siedmioletnim stażem. 16,3 tys. takich podmiotów zalega z oddaniem 493 mln zł aż 26,9 tys. wierzycielom. Trochę mniejsze kłopoty ze spłacaniem zobowiązań mają firmy działające na rynku od roku do trzech lat. W rejestrze jest 8,3 tys. takich dłużników, którzy zalegają z oddaniem 120 mln zł.

Z kolei przedsiębiorcy działający krócej niż rok mają mniej problemów z zadłużeniem. Przeterminowane płatności obciążają tylko 133 podmioty (na 2,2 mln zł). Ciekawe jest to, że dwie trzecie tych, którzy trafili do rejestru dłużników w pierwszym roku działalności, była już w nim notowana w latach wcześniejszych.

To jednoosobowe działalności gospodarcze. W tym przypadku NIP jest przypisany do nazwiska właściciela, a nie do firmy. Likwidacja zadłużonej firmy i założenie kolejnej, czystej, nie sprawi, ze wiedza o długu zniknie. Jak widać są to przedsiębiorcy, którzy nie mają w zwyczaju płacić, skoro znowu trafili do naszej bazy. Warto więc sprawdzać każdego, bo biznes jest pełen takich niespodzianek – wyjaśnia „Pulsowi Biznesu” Adam Łącki, prezes KRD Biura Informacji Gospodarczej.

Więcej: „Puls Biznesu” z 27 lipca, Jarosław Królak, „Zadłużenie firm się zmniejsza. Teraz to 9,2 mln zł”

(KS, źródło: pb.pl)