Inwestorzy: Zerwać z węglem!

0
358

Część największych ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych ostrzega firmy, w które inwestują, aby nie finansowały, nie ubezpieczały, nie budowały i nie planowały nowych elektrowni węglowych, bo spotkają je za to sankcje, z dezinwestycją włącznie.

Sojusz Net-Zero Asset Owner Alliance, którego członkowie, w tym Allianz, zarządzają aktywami o łącznej wartości 5 bln dol., wystąpił z apelem po podjęciu zobowiązania do zaostrzenia ograniczeń węglowych w swoich portfelach. Aby spełnić warunki Porozumienia Paryskiego ws. zmian klimatycznych, którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5° C powyżej przedindustrialnej normy do 2050 r., gospodarki rozwinięte muszą wycofać większość węgla energetycznego do 2030 r., a globalne wycofanie ma nastąpić do 2040 r.

W raporcie opublikowanym 9 listopada uczestnicy sojuszu stwierdzają, że wszystkie firmy będące własnością tej grupy muszą opracować własne plany odejścia od energetyki węglowej. Służąc im pomocą, grupa opublikowała zbiór zasad, w tym tę mówiącą, że poza elektrowniami węglowymi aktualnie w budowie żadne inne nie mogą być wspierane.  Natychmiast trzeba odwołać wszystkie projekty, które nie weszły jeszcze w fazę realizacji. Dotyczy to kopalń i związanej z nimi infrastruktury oraz dostarczania innych produktów czy usług. „Uczestnictwo w działaniach i projektach niezgodnych z tymi zasadami jest sprzeczne z naszymi celami i aspiracjami respektowania różnych strategii dekarbonizacji realizowanych przez firmy, w które inwestujemy” – czytamy w wystąpieniu.

(AC, źródło: Reuters)