Jaka przyszłość czeka Avivę?

0
5449

Adam Uszpolewicz, prezes Aviva w Polsce, uważa, że decyzja dotycząca losów biznesu brytyjskiego ubezpieczyciela w naszym kraju może pójść zarówno w stronę pozostawienia go w strukturach grupy, jak i sprzedaży. Jednak zdaniem ekspertów bardziej prawdopodobna jest ta druga opcja – informuje „Puls Biznesu”.

Michał Kowalczyk, wicedyrektor w dziale fuzji i przejęć Haitong Banku, zwraca uwagę, że 4% udział Avivy w całym rynku ubezpieczeń może nie odpowiadać ambicjom właściciela. Sytuację utrudnia to, że segment ubezpieczeń na życie i inwestycji, który jest specjalnością zakładu, czasy świetności ma już poza sobą. Na specjalnie imponujące wyniki nie ma też co liczyć w biznesie emerytalnym. Stąd też Polska nie wygląda na rynek, na którym Aviva mogłaby się rozwijać.

Krzysztof Konopiński, inwestor private equity, ekspert ubezpieczeniowy w zakresie inwestycji kapitałowych, jest zdania, że sektor asekuracyjny w naszym kraju ma potencjał rozwoju, dlatego Aviva nie powinna mieć problemów ze znalezieniem chętnych na zakup jej biznesu nad Wisłą. W gronie potencjalnych nabywców mogą się znaleźć fundusze inwestycyjne private equity, ale kupca raczej należałoby szukać wśród rywali z branży. Szczególnie takich, którzy mają mocną pozycję w sektorze majątkowym i słabszą w życiowym, np. VIG, Generali czy Allianz.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 1 grudnia, Karolina Wysota „Ważą się losy Avivy”:
https://www.pb.pl/waza-sie-losy-avivy-110190…

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)