Już 68 podejrzanych w sprawie wyłudzenia 5 mln zł odszkodowań

0
840

24 i 25 września na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego kolejnych 5 osób współdziałających w ujawnionym w kwietniu 2019 r. procederze wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych. Podejrzani usłyszeli zarzuty wyłudzeń oraz usiłowania wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych.

W toku trwającego od kwietnia 2019 r. śledztwa ustalono, że na terenie różnych miejscowości, w szczególności znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, działały współpracujące ze sobą osoby zajmujące się wyłudzaniem odszkodowań z tytułu zdarzeń drogowych zgłaszanych do ubezpieczycieli. Luksusowe samochody, głównie sprowadzane z zagranicy, były rejestrowane na podstawione osoby i ubezpieczane w ramach OC i AC. Sprawcy organizowali fikcyjne kolizje drogowe z udziałem osób, na które zarejestrowane były auta lub osób „wynajmowanych” przez organizatorów procederu jako kierowcy – uczestnicy upozorowanych kolizji. Po celowym doprowadzeniu do uszkodzenia pojazdu, powstała szkoda zgłaszana była do ubezpieczyciela przez osoby, na które był zarejestrowany pojazd lub przez rzekomych kierowców. W zgłoszeniach wskazywano nieprawdziwe okoliczności zdarzenia. Osoby, na które zarejestrowane były samochody, w dokumentach przedkładanych ubezpieczycielom wskazywały należące do nich rachunki bankowe do wypłaty odszkodowań. Po ich otrzymaniu osoby te wypłacały je na ogół w gotówce, którą przekazywały organizatorom procederu.

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują, że z tytułu wypłat nienależnych odszkodowań z OC i AC mogło dojść do wyłudzenia około 5 milionów złotych od co najmniej 4 towarzystw. Do chwili obecnej zarzuty wyłudzeń lub usiłowania wyłudzenia odszkodowań z tytułu pozorowanych szkód przedstawiono 68 podejrzanym. Czterech podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

(AM, źródło: Prokuratura Krajowa)