Koniec epopei statku, który zablokował Kanał Sueski

0
513

Kontenerowiec „Ever Given”, który 23 marca na sześć dni utknął w Kanale Sueskim, zatrzymując ruch w obu kierunkach, zostanie zwolniony w środę. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy władzami a właścicielami statku.

Z informacji uzyskanych przez agencję Bloomberga w biurze prasowym Władz Kanału Sueskiego (SCA) wynika, że 7 lipca odbędzie się uroczystość podpisania ugody kończącej spór o 400-metrowy „Ever Given”, po którym statek będzie mógł odpłynąć. Pod koniec czerwca prawnicy armatora i ubezpieczycieli statku informowali, że uzgodniono „formalne rozwiązanie” i trwają przygotowania do jego wypłynięcia. Ani SCA, ani pełnomocnicy nie przedstawili szczegółów ugody. 

Zarząd Kanału Sueskiego żądał pierwotnie 916 mln dol. odszkodowania za koszty akcji ratunkowej, szkody reputacyjne i utracone przychody, po czym oficjalnie obniżył tę sumę do 550 mln dol. Japońska spółka Shoei Kisen Kaisha Ltd., właściciel statku, i jego ubezpieczyciele wstępnie proponowali 150 mln dol. Po zaoferowaniu innej sumy negocjacje doprowadziły do porozumienia.

AM, news@gu.home.pl

(źródło: Bloomberg, gu.com.pl)