KUKE i BGK rozszerzają współpracę w ramach wsparcia dla eksporterów

0
706

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę rozszerzającą współpracę o oferowanie eksporterom nowych instrumentów ubezpieczeniowych i gwarancyjnych wspierających ich inwestycje i ekspansję zagraniczną. W efekcie zawartego porozumienia portfel BGK wzbogacił się o najnowsze rozwiązania z systemu wsparcia eksportu KUKE.

– Rozszerzenie naszej współpracy o wprowadzenie kredytów eksportowych ma na celu dalszy rozwój eksportu polskich towarów i usług – podkreślił Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu BGK.

– Gwarancja KUKE zabezpieczy spłatę nawet 80% wartości kredytu, dzięki czemu BGK może zaoferować np. większy limit kredytowy i wydłużyć okres finansowania. Dotychczasowe rozwiązania gwarancyjno-ubezpieczeniowe koncentrowały się przede wszystkim na finansowaniu kontraktów eksportowych, podczas gdy rozszerzona oferta KUKE umożliwia nie tylko finansowanie inwestycji w Polsce, ale również za granicą, w tym transakcje M&A – wyjaśnił Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej BGK.

Nowe rozwiązania umożliwią przedsiębiorcom sfinansowanie m.in. przygotowania do eksportu, np. wybudowanie nowej hali, kupno terenu czy linii produkcyjnej. Dadzą też możliwość uzyskania dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytu przeznaczonego na inwestycje zagraniczne, np. przejęcie dotychczasowego konkurenta czy zakładu produkcyjnego.

– Cieszymy się, że nasze najnowsze rozwiązania – obok banków komercyjnych – zaczyna właśnie oferować BGK. O tym, jak ważna jest współpraca obu instytucji rozwoju krajowi producenci wielokrotnie przekonywali się, realizując zagraniczne projekty inwestycyjne. Teraz będą mieli dostępne instrumenty, dzięki którym finansowanie ich rozwoju w kraju czy aktywności poza nim, niezależnie od wybranej destynacji, będzie na wyciągnięcie ręki – powiedział Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE.

Minimalna wartość kredytu dla eksportera gwarantowanego przez KUKE to 5 mln zł, a maksymalna długość jego spłaty wynosi 14 lat. Inne gwarancje uwzględnione w nowej umowie między BGK a KUKE dotyczą m.in. gwarancji kontraktowych.

– Współpraca z BGK układa się od wielu lat znakomicie i mamy nadzieję, że klienci banku już wkrótce na szeroką skalę zaczną korzystać z nowych narzędzi udostępnionych przez KUKE. Warto podkreślić, że są to unikatowe rozwiązania na skalę europejską. Ich wykorzystanie może zapewnić naszym eksporterom wyraźną przewagę w rywalizacji z dostawcami z innych krajów. Zyska na tym również sam bank poprzez ograniczenie ryzyka bądź zwiększenie klientom dostępnej puli kredytów. Przy szybko rosnących kosztach finansowania zmniejsza się zdolność kredytowa firm, co mogłoby zagrozić realizacji niektórych projektów inwestycyjnych. Użycie gwarancji KUKE ten problem niweluje – skomentował Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Od 2009 r. KUKE gwarantowała ubezpieczenie wszystkich umów kredytowych, które BGK podpisywał z przedsiębiorcami w rządowym Programie Finansowe Wspieranie Eksportu. Od początku jego trwania oba podmioty zrealizowały ponad 3 tys. finansowań na łączną kwotę ponad 5 mld zł.

(AM, źródło: KUKE)