Kup sobie plan pogrzebowy

0
640

Statystyki budzą przerażenie: do 18 kwietnia 2021 r. w USA, gospodarczej potędze, zmarło wskutek Covid-19 blisko 581 tys. osób, w Brazylii – 372 tys., w Meksyku – 213 tys., w Wielkiej Brytanii – 128 tys. Polska jest w niechlubnym gronie liderów – ponad 62 tys. zmarłych, a to tylko dane oficjalne, w które wierzą chyba jedynie najbardziej wierzący.

Beznamiętne komunikaty naszego ministra tzw. zdrowia są lakoniczne: liczba zachorowań, liczba zgonów. Żadnych ludzkich akcentów, choć za twardymi liczbami kryją się tragedie rodzinne. Umierają konkretne osoby z naszego otoczenia, członkowie rodziny, najbliżsi.

Wygląda na to, że oswoiliśmy się ze śmiercią na niespotykaną do tej pory skalę. Nawet badania społeczne wskazują na spadek zaniepokojenia epidemią w naszym społeczeństwie. Takie czasy. Ale trudne momenty stwarzają także okazję do robienia interesu w całkiem nowych formułach.

Wyzwaniom czasów stara się sprostać brytyjski startup, którego biznes opiera się na tzw. planach pogrzebowych, usłudze o kompleksowym charakterze. Farewill, bo tak nazywa się firma, proponuje internautom spisanie online testamentu, załatwienie spraw spadkowych czy zorganizowanie usług pogrzebowych. Usługi o poszerzonym ponad standard rynkowy zakresie okazały się strzałem w dziesiątkę i pozwoliły na zebranie 20 mln funtów na rozwój działalności firmy.

Działania przedsiębiorstwa bacznie obserwującego rzeczywistość pokazują, że dzisiaj – oprócz dokonania formalności związanych ze śmiercią, umożliwieniem zakupu mniej lub bardziej luksusowej trumny i całego arsenału gadżetów, przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej ze stypą włącznie, potencjalny klient oczekuje więcej od pogrzebowego usługodawcy, choćby możliwości spisania testamentu bez konieczności wizyty w kancelarii prawnej. Sytuacja jest mroczna, ale pomysł prosty i genialny.

Dan Garret z Farewill w wywiadzie dla BBC podkreśla, że chce oswoić śmierć, wszak wszyscy kiedyś będą mieć z nią do czynienia. Z witryny internetowej firmy można dowiedzieć się, że w Wielkiej Brytanii jest ona najlepsza w swojej branży i – choć działa tylko w Zjednoczonym Królestwie, rozważa wejście również na inne rynki. Tamże widnieje zdjęcie całej ekipy – wśród kilkudziesięciu pracowników nie sposób zauważyć choćby tych w średnim wieku. Po raz kolejny młodość znalazła sposób na uproszczenie tego świata, z wykorzystaniem narzędzi internetowych.

Przesłanie Farewill jest proste: „łącząc inteligentną technologię z doskonałą obsługą klienta, sprawiamy, że wszystko, co ma wspólnego ze śmiercią, jest łatwiejsze, szybsze i sprawiedliwsze dla ludzi w całej Wielkiej Brytanii”.

Firma nie jest jedyną w swojej specjalności na Wyspach, ale chwali się tym, że w ciągu pięciu lat stała się najpopularniejszym serwisem do spisywania testamentu online. Według szacunków, za pośrednictwem platformy Farewill powstaje jeden na dziesięć dokumentów tego rodzaju w Wielkiej Brytanii.

Wszystkie pełnione przez spółkę usługi pogrzebowe, w tym sprawy spadkowe, mogą zostać zamówione online, zaś koszty są nawet pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym domu pogrzebowym.

Sławomir Dąblewski

O tym, czym są plany pogrzebowe, można dowiedzieć się ze strony brytyjskiego nadzoru finansowego (FCA). Są produktami, w ramach których konsument wstępnie organizuje i płaci z góry za pogrzeb u dostawcy usługi, zazwyczaj jest to stały koszt. Plan pogrzebowy może zostać sprzedany przez pośrednika zewnętrznego lub bezpośrednio przez firmę dostawcy.

Usługi zapewne zyskują coraz większe zainteresowanie, dlatego też nadzór postanowił je uregulować formalnie od 29 lipca 2022 r., wprowadzając jednocześnie autoryzację firm. Przepisy mają na celu ochronę konsumentów poprzez poprawę jakości produktów, lepsze praktyki sprzedaży i lepszą ich kontrolę. Wszystko po to, aby konsumenci mieli pewność, że otrzymają uzgodniony zakres usług i nie będą z tego powodu pokrzywdzeni.

Przepisy mają zapewnić także równe warunki działania dla przedsiębiorstw – wszystkie firmy, które chcą prowadzić taką działalność po lipcu 2022 r., będą musiały spełniać te same standardy.

Przed wejściem regulacji nadzór zaproponował konsultacje. Zaproponowano je firmom sprzedającym lub realizującym umowy pogrzebowe, doradcom inwestycyjnym udzielającym porad w sprawie umów pogrzebowych, towarzystwom ubezpieczeń oferującym ubezpieczenia na życie, podmiotom handlowym reprezentującym firmy, które realizują lub sprzedają umowy pogrzebowe, oraz organizacjom konsumentów i konsumentom, którzy mają plan pogrzebowy lub myślą o jego zakupie.

Proponując konsultacje zainteresowanym podmiotom, FCA podkreśla, że bez uzyskania autoryzacji żadna firma oferująca plany pogrzebowe lub rozwiązania wspierające takie plany nie będzie mogła prowadzić działalności po 29 lipca 2022 r. Szczególnej uwadze podda: zawieranie nowych umów oraz realizację umów, również tych wcześniej zawartych.

Farewill być może jest obecnie pogrzebową perełką, ale do biznesu mogą ciągnąć ludzie o różnym nastawieniu do osiągania zysku. Można tylko przyklasnąć działaniom i inicjatywie brytyjskiego organu nadzoru, mającym na uwadze właściwy rozwój branży funeralnej w poszerzonym zakresie usług, ale przede wszystkim ochronę interesów konsumentów.

Zmarły książę Filip też miał swój plan pogrzebowy…

Sławomir Dąblewski
dablewski@gmail.com