Kwestie ubezpieczeniowe jednym z głównych elementów Polskiego Ładu dla rolników

0
591

9 października  w Przysusze odbyła się prezentacja Polskiego Ładu dla polskiej wsi z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Jedną z siedmiu kluczowych zmian, jakie niesie ze sobą program jest nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, obejmujący m.in. utworzenie nowego ubezpieczyciela rolniczego.

Utworzenie Funduszu Ubezpieczeń Rolniczych zapowiedział Jarosław Kaczyński, który dodał, że w budżecie zagwarantowane zostały na ten cel 3 mld złotych. Z kolei Mateusz Morawiecki zapewnił, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć, dostanie dopłatę od państwa w maksymalnej możliwej wysokości, na jaką pozwala prawo unijne.

Drugim elementem programu zmian ma być „powstanie nowego ubezpieczyciela rolniczego”.

– Chcemy, aby te pieniądze, które dopłacamy, środki, które również z budżetu a trafiają do dopłat, do ubezpieczeń rolniczych były lepiej wykorzystywane – powiedział minister Grzegorz Puda. Nowy, rolniczy zakład ubezpieczeń ma rozpocząć działalność już w przyszłym roku.

Minister zadeklarował również podwyższenie kwoty dotacji z budżetu na dopłaty do składek w ubezpieczenia upraw rolnych.

– W tym roku to było pierwotnie 400 mln zł, później 900 mln, a na przyszły rok zaplanowaliśmy 1,4 mld zł samych dopłat do ubezpieczeń dla rolników – powiedział Grzegorz Puda.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl