Ministerstwo zmieni zarząd lidera rynku?

0
1024

12 października w PZU SA odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie. Jego celem są zmiany w radzie nadzorczej spółki, które mają umożliwić zmiany kadrowe w zarządzie – twierdzi „Puls Biznesu”.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zostało zwołane na wniosek Ministerstwa Aktywów Państwowych. Po zmianach w radzie nadzorczej jej nowy skład ma dokonać głębokich zmian w organie zarządczym ubezpieczyciela. Według informacji gazety mają w nim ponownie dominować osoby wskazane przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry. Ze stanowiska ma odejść prezes Beata Kozłowska-Chyła, która miałaby trafić do zarządu PKO BP. Sama prezes nie chce odchodzić i ma podobno wsparcie środowiska prezydenta Andrzeja Dudy.

Podkładką do zmian ma być raport zamówiony przez MAP w jednej z największych firm doradczych „PZU: pogarszająca się perspektywa długoterminowa”. Według „PB”, z siedmiu obszarów wymienionych w raporcie tylko w jednym zaobserwowano trend pozytywny, a w innym – mieszany. Pozostałe oceniono negatywnie, wskazując np., iż udział PZU w rynku ubezpieczeń majątkowych po raz pierwszy w historii spadł poniżej 30%.

Zdaniem anonimowego analityka ubezpieczeniowego, nie ma podstaw, aby pociągnąć zarząd PZU do odpowiedzialności za jego słabnącą pozycję. W ubezpieczeniach majątkowych PZU „wyżej nie podskoczy”, bo podgryza go silna konkurencja, z Wartą i Ergo Hestią na czele oraz silną grupą pościgową firm z dużymi ambicjami w zakresie zwiększania udziałów rynkowych. Na wynikach zakładu odbijają się również wojna cenowa w segmencie obowiązkowych polis komunikacyjnych oraz rosnące odszkodowania.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 24 września, Eugeniusz Twaróg, Karolina Wysota „Karuzela w PKO BP i PZU przyspieszy”:

https://www.pb.pl/karuzela-w-pko-bp-i-pzu-…

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)