Nationale-Nederlanden: Zwyczaje zdrowotne Polaków

0
417

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków przeprowadzonego przez Medonet i Nationale-Nederlanden pokazują, że na kondycję zdrowotną najbardziej wpływa styl życia, a większość respondentów ma dużo do poprawy w tej kwestii.

Z Testu wynika, że bardzo dobrze o swoje zdrowie dba tylko 13% badanych. Średni Indeks Zdrowia ankietowanych wynosi 62%, co pokazuje, że większość musi poświęcić więcej czasu i uwagi dbaniu o zdrowie. Brak stosowania się do zaleceń profilaktycznych niesie za sobą ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy, nowotworów i innych zaburzeń.  

Dodatkowo rezultaty Testu pokazują, że większość społeczeństwa nadal nie jest przekonana do regularnej profilaktyki. Przy tym bardzo mało respondentów ma w swojej codziennej diecie warzywa i owoce, a aż 61% zmaga się z nadwagą. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niezdrowe jedzenie typu fast-food oraz spożycie dużej ilości słodzonych napojów. Badani zapominają, że podstawowe badania, aktywność fizyczna i zbalansowana dieta są niezbędne, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.

– Od wielu lat prowadzimy działania promujące zdrowy styl życia i zachęcamy do regularnych badań. Wierzymy, że poprzez zaangażowanie w Narodowy Test Zdrowia zwiększymy świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki zdrowotnej. Jak wskazują wyniki badania, Polacy nadal rzadko zastanawiają się nad stanem swojego zdrowia, a połowa badanych nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Wiele osób zapomina także o wykonywaniu badań przesiewowych lub nie wykonuje ich regularnie. Wyniki testu pokazują, że w kwestii edukacji zdrowotnej Polaków jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego jako Nationale-Nederlanden chcemy dalej angażować się w prozdrowotne projekty – mówi Marta Maszewska-Danielewicz, dyrektor ds. komunikacji marketingowej i marki Nationale-Nederlanden.

O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z agencją badawczą ARC Rynek i Opinia. W Narodowym Teście Zdrowia Polaków wzięło udział ponad 400 tys. osób. Informacjami o swoich nawykach i stylu życia podzieliło się 401 195 internautów, jest to rekordowa liczba osób, która do tej pory uczestniczyła w badaniu internetowym.

Największą liczbę respondentów stanowiły osoby w grupie wiekowej 35–44 lat. Ponad połowa ankietowanych ma wykształcenie średnie lub wyższe, w badaniu uczestniczyło 51% kobiet i 49% mężczyzn.

Każdy ankietowany poznał swój Indeks Zdrowia oraz otrzymał spersonalizowane rekomendacje dotyczące tego, jak powinien o siebie zadbać. Ankieta oraz rekomendacje zostały przygotowane przez redakcję Medonet z merytorycznym wsparciem Rady Naukowej Narodowego Testu Zdrowia Polaków.

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)