Neptun w górach: Tomasz Domalewski zdobył Aconcaguę

0
1101

Tomasz Domalewski, dyrektor sprzedaży Leadenhall Polska, który w ramach projektu „Neptun w górach” jako pierwszy gdańszczanin i ubezpieczeniowiec zdobywa kolejno najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, czyli Koronę Ziemi, wspiął się na Aconcaguę – najwyższy szczyt Ameryki Południowej leżący na terytorium Argentyny i jednocześnie najwyższy szczyt Andów i obu Ameryk. „Gazeta Ubezpieczeniowa” jest patronem medialnym projektu.

Atak szczytowy rozpoczął się 15 lutego, o 4:30 czasu lokalnego, z obozu Colera na wysokości ok 6 tys. Tomasz Domalewski zameldował się na szczycie przed 12:30, wyprzedzając swoich dwóch partnerów (trzeci zrezygnował z powodu złego stanu zdrowia) o mniej więcej godzinę. Dyrektor sprzedaży Leadenhall Polska zdobył wcześniej Mont Blanc, Elbrus, Kilimandżaro, Górę Kościuszki oraz Piramidę Carstensza.

Aconcagua to najwyższy szczyt Ameryki Południowej i jednocześnie najwyższy szczyt Andów i obu Ameryk. Po Mount Everest jest to drugi co do wysokości szczyt Korony Ziemi i ze względu na specyficzny klimat tam panujący (huraganowe wiatry i bardzo niskie temperatury przypominają warunki na himalajskich ośmiotysięcznikach) jest często naturalnym celem przygotowującym do ataku na najwyższą górę świata.

Jego nazwa w języku Indian Keczua brzmi Kamienny Strażnik. Szczyt pokryty jest wiecznym śniegiem, a lodowce zaczynają się od 3900 m n.p.m. Pierwszego wejścia dokonano w 1897 roku, a pierwszymi Polakami, którzy tego dokonali 8 marca 1934 roku, wytaczając przy okazji nową drogę podejścia zwaną Lodowcem Polaków, był zespół w składzie: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski.

(am)