Niemcy: Ubezpieczyciele nie zaspokoili jeszcze wszystkich roszczeń z tytułu ubiegłorocznej powodzi

0
473

Rok po katastrofalnej lipcowej powodzi w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii spowodowanej przez niż Bernd niemieccy ubezpieczyciele zdołali zamknąć prawie trzy czwarte wszystkich roszczeń, pomimo wielu opóźnień w odbudowie – poinformowało niemieckie stowarzyszenie ubezpieczycieli GDV.

W sumie ubezpieczyciele wypłacili już 5 miliardów euro z 8,5 mld euro wszystkich ubezpieczonych szkód. W sprawach, które są nadal otwarte, ubezpieczeni w wielu przypadkach otrzymali już odszkodowanie za znaczną część szkody. – Prawie każdy właściciel domu, który miał ubezpieczenie, szybko otrzymał pieniądze od swojej firmy ubezpieczeniowej – powiedział Jörg Asmussen, dyrektor generalny GDV.

Ubezpieczyciele przyjęli łącznie 213 tys. roszczeń, z czego 40 tys. to zgłoszenia komunikacyjne, 54 tys. z tytułu ubezpieczeń mieszkaniowych, 91 tys. dotyczyło uszkodzonych budynków mieszkalnych, a 28 tys. – korporacyjnych szkód majątkowych oraz przerw w działalności z powodu ulewnych deszczy. 

Na obszarach dotkniętych katastrofą straty ubezpieczeniowe ponad 2 tys. domów jednorodzinnych przekraczały wartość 100 tys. euro. W okręgu Ahrweiler średnie szkody wyniosły 210 tys. euro na budynek mieszkalny. W co czwartym zdarzeniu ubezpieczonym trwają jeszcze odbudowy i naprawy. W sprawach, które są nadal otwarte, naprawy, a tym samym płatności wynoszą 3,5 mld euro.

(AM, źródło: GDV)