Niemcy: Wojna powoduje nasilenie cyberataków na firmy

0
282

Więcej niż jedna na 10 firm w Niemczech padła ofiarą cyberataku w ub.r. Wojna w Ukrainie przyczynia się do gwałtownego nasilenia aktywności hakerskiej w największej gospodarce europejskiej.

W badaniu przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Agencji Inspekcji Technicznej (TUV) i niemieckie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) 11% niemieckich firm odnotowało naruszenie bezpieczeństwa IT w 2022 r. Oznacza to ok. 50 tys. ataków. Spośród uczestniczących w badaniu firm niemieckich, 58% zarejestrowało wzrost cyberryzyka po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niebezpieczeństwo było szczególnie groźne dla większych firm, dla sektora publicznego i firm z sektora opieki zdrowotnej.

Aby przeciwdziałać zwiększonemu zagrożeniu ze strony hakerów 55% firm wzmocniło środki cyberbezpieczeństwa. Czynnikiem zwiększającym zagrożenie jest również rozwój generatywnej sztucznej inteligencji, która zdaniem prezesa TUV Johannesa Bussmanna zniweluje budzące podejrzenia błędy i niezręczne sformułowania w e-mailach służących do phishingu.

(AC, źródło: Bloomberg)