Nowa rzeczywistość, nowe możliwości, ale na kongresie po staremu

0
1099

XXIV Kongres Brokerów w Mikołajkach odbywa się pod hasłem „Nowa rzeczywistość, nowe możliwości”. W jubileuszowym roku (w marcu minęło dokładnie 30 lat od założenia Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych) organizatorzy zanotowali rekordową frekwencję – ponad 1100 osób. Gości przywitał prezes Łukasz Zoń.

Podczas kongresu wręczono nagrody Fair Play, które w tym roku przyznano Unum (ubezpieczenia na życie) i ERGO Hestii (ubezpieczenia majątkowe). Szczegółowe wyniki prezentowały się następująco:

Ubezpieczenia na życie

 1. Unum
 2. Compensa Życie
 3. PZU Życie

Ubezpieczenia majątkowe

 1. ERGO Hestia
 2. Warta
 3. UNIQA

Wśród kongresowych gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego (wyjątkowo liczna reprezentacja) i Ministerstwa Finansów. Polską Izbę Ubezpieczeń reprezentował wiceprezes Andrzej Maciążek, Polską Izbę Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych – Małgorzata Kaniewska, natomiast Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  – Mariusz Wichtowski.

SPBUiR otrzymało szereg życzeń z okazji 30-lecia. Podkreślano istotną rolę brokerów w tworzeniu nowoczesnego rynku ubezpieczeń. Wykład inauguracyjny „Szczęście w nieszczęściu, czyli co nas trzyma w pionie” wygłosił prof. Janusz Czapiński. Odwołując się m.in. do wyników Diagnozy Społecznej, wskazywał na to, co wpływa na poczucie dobrostanu: geny, relacje społeczne, styl życia, dochód oraz zdrowie.

W programie merytorycznym w czwartek 26 maja znajdują się następujące tematy:

 • Wybrane aspekty działalności brokerskiej w ocenie KNF (godz. 9:00).
 • Inflacja i ubezpieczenia (godz. 10:00).
 • Przełomowe ubezpieczenie szpitalne Pełna Opieka (godz. 10:00).
 • Klient w nowej rzeczywistości – seminarium AIDA i SPBUiR (godz. 11:00).
 • Rozmowa o sytuacji geopolitycznej i jej konsekwencjach dla sytuacji gospodarczej, w której udział wezmą Radosław Sikorski i red. Jacek Żakowski. (godz. 11:30).
 • Nowe otwarcie PPK (godz. 12:00).
 • Jak oszczędzać na podatkach wykorzystując benefity pracownicze? (godz. 12:30).
 • Debata brokerska: nowa rzeczywistość, nowe możliwości (godz. 16:00).

Aleksandra Wysocka