Odszkodowania za towary czy surowce zniszczone przez powódź bez zwolnienia z podatku

0
435

Przedsiębiorstwa muszą opodatkować odszkodowania od ubezpieczycieli za zniszczone przez powódź towary. Ulgi na razie nie ma – informują media.

Cytowana przez „Rzeczpospolitą” radczyni prawna, doradczyni podatkowa, partnerka w MDDP Monika Dziedzic wyjaśniła, że do odszkodowań za zniszczone towary czy surowce nie pasuje żadne ze zwolnień, ani z ustaw o PIT lub CIT, ani ze specjalnych przepisów przeciwpowodziowych – podał „Puls Biznesu” za PAP. Podobnego zdania jest doradca podatkowy, partner w ATA Finance Marcin Sobieszek. – Takie odszkodowanie jest przychodem, który trzeba opodatkować, tak jak inne z działalności – powiedział.

Z kolei „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że odszkodowania przedsiębiorców są przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT lub CIT). Mogą oni co prawda skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 54a ustawy o CIT i art. 21 ust. 1 pkt. 29b ustawy o PIT, ale dotyczy ono tylko odszkodowań za szkody w środku trwałym (z wyłączeniem samochodu osobowego), w części wydatkowanej na remont albo na zakup (lub na wytworzenie) nowego środka trwałego. Należy też wykorzystać otrzymane środki w określonym terminie, tj. w danym roku podatkowym lub bezpośrednio po nim następującym. Paweł Wyciślik, starszy konsultant w MDDP, jest zdania, że takie warunki zwolnienia są zbyt restrykcyjne. W jego ocenie, bardziej efektywne biznesowo lub ekonomicznie jest wydanie odszkodowania w inny sposób, np. na zakup usługi, która wcześniej była realizowana samodzielnie przez przedsiębiorcę przy użyciu zniszczonego środka trwałego. Paweł Wyciślik zaznacza, że w takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie mógł zastosować zwolnienia podatkowego.

Więcej

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 30 września, Agnieszka Pokojska: „Powodzianie zapłacą podatek od części otrzymanych odszkodowań”

(AM, źródło: PAP, „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”)