Odszkodowanie nie zawsze jest zwolnione z podatku

0
783

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że odszkodowanie od ubezpieczyciela nie podlega zwolnieniu z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 34 ustawy o CIT, ponieważ nie jest dochodem z działalności gospodarczej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa, w której zapadło orzeczenie, dotyczyła firmy produkcyjnej działającej w specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia strefowego. Dlatego jej dochody z tamtejszej działalności były zwolnione z opodatkowania na podstawie powyższego przepisu. Jeden z jej budynków produkcyjnych wraz z wyposażeniem został zniszczony w wyniku pożaru wywołanego uderzeniem pioruna. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowania z ubezpieczeń mienia oraz BI. Zdaniem firmy, były one zwolnione z podatku, ponieważ ich uzyskiwanie nie jest samoistną działalnością gospodarczą. Dlatego nie mogło zostać wskazane odrębnie w zezwoleniu na prowadzenie działalności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że zwolnieniu podlegał wyłącznie dochód z działalności wskazanej w zezwoleniu. WSA we Wrocławiu uznał jednak racje firmy stwierdzając, że odszkodowania były bezpośrednio związane z działalnością wskazaną w zwolnieniu strefowym. Odmiennego zdania był z kolei NSA, według którego dyrektor KIS słusznie wskazał na konieczność odróżnienia dochodów z działalności gospodarczej od dochodów związanych z działalnością gospodarczą. Sędzia Jerzy Płusa podkreślił, że nie można poddać art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT aż tak rozszerzającej wykładni, jaką widziałaby spółka. Dodał jednak, że według NSA przepis zwalniający tego typu świadczenia mógłby zostać zapisany w ustawie (wyrok NSA z 21 grudnia, sygn. akt ii FSK 818/19).

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 27 grudnia, Krzysztof Bałękowski „Odszkodowanie od ubezpieczyciela to nie dochód strefowy”

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58287,27…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)