Pogoda dla polis karno-skarbowych

0
274

Obowiązujące od tego roku nowe przepisy podatkowe skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań zabezpieczających przed błędami w rozliczeniach z fiskusem. W efekcie rośnie popularność ubezpieczeń karno-skarbowych – informuje „Puls Biznesu”.

Aurelia Szymańska, ekspertka firmy CUK Ubezpieczenia, przyznaje, że multiagencja otrzymuje sygnały od swoich doradców klienta z całego kraju, że w ostatnich kilkunastu dniach znacznie wzrosło zainteresowanie polisami dla księgowych i przedsiębiorców. Niepewność co do interpretacji przepisów sprawia, że wiele firm obawia się popełnienia błędu, za który mogą im grozić sankcje karno-skarbowe. Szacuje, że liczba zapytań o tego typu ubezpieczeń wzrosła o 60% wobec drugiego kwartału ubiegłego roku.

Wzrost zainteresowania taką ochroną zauważa również Monika Kosman, dyrektor działu ubezpieczeń majątkowych International Risk & Corporate Advisory (IRCA). Jej zdaniem przyczyną tego zjawiska są zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład i brak interpretacji nowych przepisów prawa. Powołując się na doświadczenia jej firmy, ekspertka wskazuje, że ubezpieczyciele wciąż są na etapie budowania portfela klientów. Katarzyna Rydlewska, zastępca dyrektora biura projektów strategicznych w departamencie rozwoju EIB, zwraca uwagę, że mimo wejścia w życie Polskiego Ładu i dużo większego zainteresowania ubezpieczeniem skarbowym nie widać wzrostu składek za proponowane ubezpieczenia. Ekspertka nie przewiduje zmian w obecnym roku, choć niektórzy klienci muszą się liczyć z wyższymi składkami, ale będzie to spowodowane raczej przebiegiem szkodowym ubezpieczonego, a nie tendencją rynkową. Aurelia Szymańska dodaje, że z obserwacji CUK Ubezpieczenia wynika, że wzrost ryzyka związanego z odpowiedzialnością podatkową nie spowodował znaczących zmian składek oczekiwanych przez ubezpieczycieli. Zastrzega jednocześnie, iż nie można wykluczyć, że wkrótce to się zmieni. „PB” przypomina, że obecnie na polskim rynku polisę karno-skarbową oferują UNIQA i Allianz.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 19 stycznia, Sylwia Wedziuk „Jak się ubezpieczyć od Polskiego Ładu”:

https://www.pb.pl/jak-sie-ubezpieczyc-od-polskiego-ladu-1139020

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)