Polskie urzędy we wspólnej akcji dla konsumentów z Ukrainy

0
469

W związku z przypadającym 15 marca Światowym Dniem Konsumenta Rzecznik Finansowy przystąpił do akcji informacyjno-edukacyjnej polskich urzędów, której celem jest zapewnienie obywatelom Ukrainy praw konsumenckich przysługujących wszystkim obywatelom Polski i Unii Europejskiej. RzF zaapelował do wolontariuszy, mediów, innych urzędów centralnych i samorządów o przekazywanie komunikatów, porad i ostrzeżeń dotyczących produktów finansowych i ubezpieczeniowych gościom z Ukrainy.

Rzecznik Finansowy oraz 6 innych instytucji: Europejskie Centrum Konsumenckie, Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Ochrony Danych Osobowych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Transportu Kolejowego przygotowują przydatne informacje dla gości z Ukrainy.

Przedstawicie urzędów liczą na to, że ułatwią uchodźcom robienie zakupów, podróżowanie oraz korzystanie z usług, w tym usług i produktów finansowych w Polsce, a także innych krajach Unii Europejskiej. Ponieważ konsumenci w UE chronieni są na podstawie innych przepisów niż w Ukrainie, polskie urzędy chcą przybliżyć obywatelom Ukrainy najważniejsze zagadnienia naszego prawa w przystępny sposób.

Zdaniem przedstawicieli Biura Rzecznika w obecnej sytuacji potęgują się działania nieuczciwych podmiotów, które wykorzystują trudne położenie ofiar wojny i mogą proponować im zawarcie umów na bardzo niekorzystnych warunkach.

Przystępując do akcji „Wszyscy jesteśmy konsumentami”, Rzecznik opublikował materiał informacyjny w języku polskim i ukraińskim, zawierający porady, o których należy pamiętać, podpisując umowę pożyczki.

Uruchomił też specjalny adres e-mailowy, na który obywatele Ukrainy w rodzimym języku mogą kierować zapytania, wątpliwości i prośby o poradę dotyczące produktów i usług finansowych oraz ubezpieczeniowych oferowanych na polskim rynku.

Od 15 marca na stronach Rzecznika Finansowego i na jego kanałach w mediach społecznościowych sukcesywnie pojawiać się będą kolejne porady związane z prawami i obowiązkami konsumenta usług finansowych. Dodatkowo strona internetowa, dostępna obecnie po polsku, angielsku i francusku, zostanie wkrótce wzbogacona o wersję w języku ukraińskim.

(AM, źródło: RzF)