Ponad 1 mln zł dla pacjentów z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych

0
550

W ciągu pierwszego tygodnia od rozpoczęcia wypłat na rzecz pacjentów i ich bliskich Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przyznał ponad milion złotych ze środków Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Pierwsze decyzje w ramach Funduszu zostały wydane 18 czerwca. Kwota przyznanych od tego czasu świadczeń wyniosła już 1,06 mln zł. W 10 przypadkach świadczenie otrzymali pacjenci poszkodowani w wyniku zdarzenia medycznego w szpitalu, a w 7 – osoby bliskie w związku ze śmiercią pacjenta.

– Realizowany przez nas nowy tryb pozasądowy pozwala przyznawać pokrzywdzonym pacjentom i ich rodzinom wsparcie finansowe bez długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego. To niezwykle cieszy, że już na początku swojego działania wypracowany wspólnie z minister zdrowia Izabelą Leszczyną model Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych cieszy się zaufaniem pacjentów i jest dla nich istotnym  wsparciem – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Ponad 500 wniosków o przyznanie świadczenia

Najwyższa przyznana dotąd kwota to ponad 154 tys. zł dla pacjenta z cukrzycą i miażdżycą. Dotychczas do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło już ponad 500 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Pacjenci mogą uzyskać kwoty do 200 tys. zł.

(AM, źródło: RzPP)