Porówneo: Niższe stawki OC w ostatnim kwartale

0
162

Z analizy cen polis kupionych na portalu Porówneo wynika, że w ostatnim kwartale 2020 roku kierowcy płacili średnio po 756 złotych za OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.), o 41 zł mniej niż rok wcześniej.

– To dobra wiadomość dla kierowców, którzy mogą spodziewać się dalszej obniżki cen polis, jako że w nowy rok weszliśmy z lockdownem i nadal jeździmy mniej – mówi Wojciech Rabiej, prezes porównywarki ubezpieczeń Porówneo.

Szukając przyczyn spadku stawek, eksperci porównywarki wskazują, że w ubiegłym roku wskutek lockdownu zmieniły się okoliczności korzystania z aut dla ponad 25 milionów kierowców. Ze zsumowanych danych użytkowników NaviExpert wynika, że np. w okresie świąt wielkanocnych spadek ruchu przekraczał 50%, a podczas majówki średnia długość tras była krótsza o 30%. Z kolei we wrześniu w dużych miastach skróciły się średnie czasy przejazdów w godzinach popołudniowych szczytów, np. w Katowicach o 26%. Spadek ruchu na drogach oznacza mniejsze ryzyko wypadku. Mniejsza jest również sprzedaż samochodów, zarówno nowych, jak i używanych, a zatem też liczba klientów poszukujących ubezpieczenia dla nowego dla nich pojazdu.

Ceny w zależności od wieku

W IV kw. 2020 roku osoby w wieku 18–22 lata mogły cieszyć się największym, wynoszącym 16%, spadkiem cen OC ppm. Średnia cena ich polisy spadła do 1747 złotych.

Na niższe o kilkanaście procent ceny (od 12 do 14%) mogli liczyć właściciele aut, którzy nie przekroczyli trzydziestki. Najmniejsze spadki cen OC objęły 50 i 60-latków, odpowiednio o 6,5 i 5%. Obie grupy przeciętnie płaciły za OC ppm. nieznacznie ponad 650 zł, mniej o odpowiednio 45 i nieco ponad 30 zł.

Ceny w zależności od regionu

Spadki cen nastąpiły niemal we wszystkich województwach. Wyjątkiem są: lubuskie, podlaskie i śląskie. Mieszkańcy pierwszego z regionów płacili za OC ppm. o 70 zł drożej (9%) niż przed rokiem. Kierowcy z lubuskiego mogą spodziewać się średniej ceny za tę polisę w wysokości około 830 zł. I jest to, obok dolnośląskiego, najdroższe obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce.

Natomiast w pozostałych województwach kierowcy mogli zauważyć wyraźne spadki cen w relacji do danych sprzed 12 miesięcy. Największe różnice w wydatkach na OC mogli odczuć mieszkańcy warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego.

(AM, źródło: Porówneo)