Poszkodowani w badaniach klinicznych będą mogli liczyć na odszkodowanie

0
110

30 kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Akt firmowany przez Ministra Zdrowia reguluje m.in. kwestię odszkodowań dla ofiar tego procesu – informuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta wskazuje, że maksymalna wysokość świadczenia z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia uczestnika badania klinicznego to 100 tys. zł. Z kolei rodzina osoby, która umrze na skutek udziału w badaniach klinicznych, może liczyć nawet na 300 tys. zł.

Pieniądze na zaspokojenie roszczeń będą pochodzić z tworzonego na mocy ustawy Funduszu Ochrony Uczestników Badań Klinicznych (FOUBK). Od przyszłego roku ma on być zasilany składkami sponsorów, naliczanymi od każdego wniosku o wydanie pozwolenia na badanie kliniczne i należnymi z dniem jego złożenia.

Jeśli uczestnik badania klinicznego dozna uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub umrze, to on bądź jego najbliżsi będą mogli wystąpić z wnioskiem o ustalenie, czy do jednego z tych zdarzeń doszło w wyniku udziału w badaniu klinicznym. Pisma takie będą trafiać do prezesa Agencji Badań Medycznych (ABM). Ten zaś będzie powoływać komisję do ich rozpatrzenia. Wnioski będą mogły być składane po roku od zdarzenia, ale nie później niż po trzech latach.

Więcej:
„Rzeczpospolita” z 4 maja, Karolina Kowalska „Odszkodowanie za skutki badania klinicznego – projekt ustawy”:
Odszkodowanie za skutki badania klinicznego….

 (AM, źródło: „Rzeczpospolita”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here