VIG Polska deklaruje, że konsolidacja przebiega zgodnie z planem

0
1346

Zapoczątkowany pod koniec 2023 r. proces konsolidacji VIG na polskim rynku z sześciu do trzech towarzystw ubezpieczeniowych idzie zgodnie z założeniami. Zarówno proces integracji majątkowych spółek Compensa i Wiener, jak i spółek życiowych Aegon, Compensa i Vienna Life przebiega płynnie – czytamy w informacji prasowej.

Wedle planu w połowie roku powinno zakończyć się połączenie Compensy i Wienera, na które zielone światło dała 22 marca Komisja Nadzoru Finansowego.

– Łączymy dwie dynamicznie działające spółki – Compensę i Wienera, aby konkretnie rozwinąć biznes majątkowy Grupy VIG w Polsce oraz wypracować dodatkowe korzyści  dla klientów detalicznych, korporacyjnych oraz wszystkich pośredników. Dzięki uzupełniającym się ofertom nowa firma umocni swoją pozycję jako kluczowy gracz na rynku ubezpieczeń majątkowych, oferując jeszcze szerszą gamę produktów i usług – mówi Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezeska Compensy.

Jak już pisała „Gazeta Ubezpieczeniowa”, w procesie łączenia obu spółek pożegnano się z szeregiem doświadczonych menedżerów Compensy, a kolejni mają opuścić jej szeregi do końca czerwca.

Z kolei formalna fuzja spółek życiowych spodziewana jest w IV kwartale pod warunkiem zgody KNF. Jej efektem ma być wzmocnienie pozycji konkurencyjnej biznesu życiowego VIG na polskim rynku. Komentowanym na rynku posunięciem była rezygnacja z marki Compensa Życie na rzecz młodszej i mniej znanej Vienny Life.

– Połączenie otworzy nowy rozdział dla Aegon, Compensy Życie oraz Vienna Life. Przyszła spółka wykorzysta silne strony dotychczasowych marek, by stać się wiodącym ubezpieczycielem na życie. Jako oddzielne podmioty mamy dobre produkty, dystrybucję, obsługę klientów i  rozwiązania cyfrowe, które niebawem zostaną połączone jedną marką. Będziemy się nadal rozwijać, by dostarczać naszym klientom jeszcze lepsze usługi i serwis, a także wspomagać wzrost naszych partnerów i dystrybutorów grupy – zaznacza Tomasz Borowski, prezes Vienna Life.

Najmniej zmian i wstrząsów notuje jedyne niekonsolidowane towarzystwo grupy – InterRisk.

– Rok 2023 był szczególnie dobry dla ubezpieczeń korporacyjnych i detalicznych pozakomunikacyjnych – rozbudowujemy wciąż nasz potencjał, odnotowując historycznie najwyższy poziom składki przypisanej brutto i zgodny z założeniami wynik finansowy. Dziękujemy naszym klientom i partnerom za takie potwierdzenie wiarygodności firmy. Bardzo dobrze przebiega również współpraca z naszym strategicznym partnerem – TUW „TUW”. InterRisk to stabilna marka ze znakomitym zespołem – przed nami otwierają się nowe szanse i zrobimy wszystko, aby je dobrze wykorzystać – stwierdza Piotr Narloch, prezes InterRisk.

Wyniki finansowe jak dotąd pod kontrolą

W ubiegłym roku VIG w Polsce zebrała 7,29 mld zł składek brutto. Jej wynik sprzedażowy był o 9,6% wyższy od odnotowanego rok wcześniej. Spółki majątkowe grupy wypracowały niemal 5,5 mld złotych przypisu, co było rezultatem o ponad 10% lepszym od uzyskanego w 2022 r. Natomiast towarzystwa życiowe zebrały ponad 1,8 mld zł (+7,5%  r/r). Należy przewidywać, że w 2024 roku nie zabraknie spółkom VIG wyzwań biznesowych, będących skutkiem przyśpieszonych zmian kadrowych, koncentracji na procesach wewnętrznych oraz konieczności ujednolicenia oferty produktowej.

(AM, AW, źródło: VIG)