Przewodniczący KNF przewiduje nieuniknione podwyżki w „komunikacji”

0
399

Podczas Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski powiedział, że KNF zauważa wzrost kosztów likwidacji szkód w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Dlatego jego zdaniem wcześniej czy później powstanie konieczność podwyższenia składek w tym segmencie.

W swoim wystąpieniu kongresowym przewodniczący Komisji zwrócił uwagę m.in. na zbliżającą się konieczność podwyższenia składek w ubezpieczeniach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – nie tylko ze względu na rosnące koszty likwidacji szkód, ale także „z powodu pewnych obserwowanych już wcześniej tendencji do obniżania się poziomu tej składki i pokusy wytoczenia niezdrowej dla rynku i ostatecznie dla konsumentów wojny cenowej”.

– Przypomnę tylko pewną oczywistość: rolą organu nadzoru jest także zapewnienie, aby działalność ubezpieczeniowa była prowadzona w sposób zapewniający stabilność finansową i wypłacalność zakładów ubezpieczeń – składki ubezpieczeniowe nie mogą być kalkulowane poniżej ceny ryzyka i kosztów prowadzenia działalności. Będziemy się tej kwestii pilnie przyglądać – mówił Jacek Jastrzębski. Dodał, że KNF odnotowuje konieczność przyjrzenia się kwestii ustawy o funduszu ubezpieczeń komunikacyjnych.

(AM, źródło: KNF, PAP Biznes)