Przy szacowaniu ryzyka ważny będzie też rodzaj przewinienia drogowego

0
562

Przyjęcie przepisów, które zapewniają ubezpieczycielom dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych kierowców, pozwoli zakładom na precyzyjniejsze wyliczenie składki adekwatnej do ryzyka danego prowadzącego. Przy szacowaniu ceny równie istotne znaczenie jak liczba wykroczeń będzie miał ich charakter – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Łukasz Kulisiewicz, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń, podkreśla, że powiązanie mandatów i punktów karnych ze składkami za ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma mieć głównie charakter prewencyjny. W ocenie przedstawiciela PIU kierowcy będą jeździć bezpieczniej, nie chcąc narażać się na wyliczenie im wyższej składki. Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych Warty, uważa, że dostęp do takich danych przełoży się na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz pozwoli precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości danego posiadacza pojazdu. Zastrzega jednocześnie, że obecnie trudno określić, jak liczba przewinień w ruchu drogowym wpłynie na cenę polisy, gdyż istotny będzie też rodzaj przewinienia.

Podobnie uważa Monika Leżyńska, dyrektor zarządzająca pionem rozwiązań dla klienta detalicznego UNIQA. Jej zdaniem klient z jednym wykroczeniem za nieprawidłowe parkowanie nie musi obawiać się wzrostu składek, ale recydywiści z powodu zbyt dużej prędkości, w szczególności w terenie zabudowanym czy w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu powinni oczekiwać wzrostów o co najmniej kilkadziesiąt procent.

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 7 grudnia, Piotr Skwirowski „Droższe ubezpieczenie samochodu za mandaty. Sejm przyjął ustawę”

https://www.rp.pl/ubezpieczenia/art19172741-drozsze-ubezpieczenie-samochodu-za-mandaty-sejm-przyjal-ustawe

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)