PZU kontynuuje wsparcie dla GOPR

0
47

Przez kolejne trzy lata PZU będzie pomagał Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. W ramach podpisanej umowy ubezpieczyciel wesprze finansowo ratowników oraz Fundację GOPR, a także poprowadzi wspólne działania edukacyjne i prewencyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górach. Współpraca obu podmiotów trwa nieprzerwanie od 15 lat.

– Naszym celem jest nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Od początku naszej współpracy przekazaliśmy ratownikom górskim pomoc o łącznej wartości 10 mln zł. Kontynuujemy wsparcie dla GOPR, ponieważ jesteśmy pełni uznania dla pracy ratowników i ich zaangażowania w walkę o życie i zdrowie turystów. Chcemy, by mogli swoje zadanie wykonywać jak najlepiej i najbezpieczniej, dlatego przekażemy GOPR specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na szybsze dotarcie i skuteczną pomoc poszkodowanym w wypadkach w górach – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji PZU.

W ramach współpracy PZU m.in. sfinansuje zakup profesjonalnego sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji ratunkowych w górach. Będą to górskie karetki pogotowia, ratownicze pojazdy terenowe, busy do transportu ratowników, quady oraz skutery śnieżne. Lista sprzętu będzie na bieżąco aktualizowana, w zależności od potrzeb poszczególnych grup GOPR. Dodatkowo ubezpieczyciel sfinansuje działania, dzięki którym ratownicy będą doskonalić swoje umiejętności.  

W tym roku PZU objął swoim wsparciem także Fundację GOPR, która zajmuje się prewencją i edukacją w zakresie ratownictwa górskiego oraz ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich, a także promuje bezpieczeństwo w górach. Dzięki temu powstała „Akademia GOPR”. Podczas szkoleń, zarówno e-learningowych, jak i stacjonarnych warsztatów, specjaliści przekażą uczestnikom wiedzę na temat bezpieczeństwa w górach. Zakres szkoleń obejmie m.in. skitouring, lawiny, wspinaczkę, jaskinie, nawigację w terenie, rowery, bezpieczeństwo na wodach szybko płynących, sytuacje awaryjne, w tym pierwszą pomoc i transport poszkodowanych w górach. Ratownicy poprowadzą także zajęcia w szkołach, w których udział weźmie nawet 3500 uczniów. Nauczą się, jak bezpiecznie chodzić po górach, a w nagłej sytuacji udzielić pierwszej pomocy i zaalarmować odpowiednie służby ratunkowe.

– Coraz więcej ludzi wypoczywa w górach i uprawia sporty ekstremalne. Wiąże się z tym stale rosnąca liczba wypadków – w niektórych regionach z roku na rok jest ich więcej nawet o 30%. Nie możemy się temu biernie przyglądać. Od dawna już GOPR i PZU prowadzą samodzielnie wiele działań edukacyjnych, uznaliśmy więc, że czas połączyć siły i zbudować kompleksowy program prewencyjny – mówi Roman Dziedzic z Fundacji GOPR.

Oprócz „Akademii GOPR”, PZU rusza z kampanią billboardową promującą nie tylko bezpieczeństwo w górach, ale i nad wodą. W kilkudziesięciu miejscowościach stanęły tablice informacyjne, które przypominają numery ratunkowe oraz zachęcają do korzystania z aplikacji GOPR. Uzupełnieniem kampanii będzie seria postów w mediach społecznościowych, pokazujących ciekawe miejscach do wypoczynku oraz promujących bezpieczne zachowanie nad wodą i w górach.

(AM, źródło: PZU)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here