PZU może osiągnąć cel strategiczny w zakresie sprzedaży, choć nie będzie to łatwe

0
586

Według Tomasza Kulika, członka zarządu PZU SA oraz CFO Grupy PZU, cel strategiczny zakładu dotyczący wzrostu przychodów z ubezpieczeń do 28 mld zł pozostaje w jego zasięgu, jednak będzie wymagał dość dużego wysiłku. Zakład wskazał też, że wrześniowy wzrost liczby szkód komunikacyjnych może oznaczać narodziny nowego trendu.

– Jesteśmy na dobrej drodze do celu 28 mld zł, natomiast to nie będzie łatwa droga i ona będzie wymagała dość dużego wysiłku zarówno w IV kwartale, jak i całym przyszłym roku. Jesteśmy jednak przekonani, że jest to cel, który pozostaje w naszym zasięgu – powiedział Tomasz Kulik podczas konferencji wynikowej.

Po trzech kwartałach 2023 roku przychody brutto z ubezpieczeń wyniosły 19,9 mld zł – podał stooq.pl za PAP.

– Żeby zrealizować ten cel, musimy rosnąć rok w rok o około 10%. To jest ten wymiar wyzwania, jakie przed nami stoi, podobnie jeśli chodzi o przychody w sektorze usług zdrowotnych – dodał Tomasz Kulik w rozmowie z ISBnews.tv. – Pomimo tych bardzo dobrych wyników nie jest tak, że w każdym z wymiarów strategii Grupy PZU na 2024 rok czujemy się komfortowo. Część tych celów jest w moim odczuciu celami bardzo ambitnymi. Jestem jednak przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze – podkreślił.

Zaznaczył, że w tym roku PZU miał do czynienia z sytuacją niestandardową, bo grupa notowała wzrosty w niemal wszystkich segmentach działalności. – To nie zawsze ma miejsce. W tym roku jest inaczej, mamy bardzo dobre wyniki z podstawowej działalności ubezpieczeniowej, duże przyrosty, jeśli chodzi o wynik z zarządzania aktywami na portfelu własnym, bardzo dobrze rośnie i kontrybuuje do wyniku działalność naszych spółek zagranicznych, pomimo bardzo trudnego rynku, jakim jest rynek ukraiński – dodał Tomasz Kulik.

W prezentacji wynikowej PZU wskazał też, że w ubezpieczeniach komunikacyjnych utrzymuje się niższa częstość szkód. W ocenie zakładu można ją łączyć z trwałą zmianą modelu pracy (popularyzacja rozwiązań hybrydowych) oraz zmian w taryfikatorze mandatów i punktów karnych przekładających się na większą rozwagę wśród kierowców. We wrześniu 2023 roku nastąpił istotny wzrost liczby wypadków, co według PZU może oznaczać początek nowego trendu.

Więcej:

https://stooq.pl/n/?f=1583726&search=pzu

https://stooq.pl/n/?f=1583647&search=pzu

https://stooq.pl/n/?f=1583806&search=pzu

(AM, źródło: stooq.pl, PAP, ISBNews)