PZU: Nowa lokalizacja centrali

0
3622

Po 20 latach Grupa PZU opuszcza swoją dotychczasową siedzibę – PZU Tower. Ubezpieczyciel podpisał list intencyjny z Grupą Skanska na wynajem powierzchni w kompleksie Generation Park przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Kilka tysięcy pracowników PZU przeniesie się do tymczasowej lokalizacji centrali w drugim kwartale 2022 roku.

Na decyzję o przeniesieniu centrali zakładu do tymczasowej siedziby wpłynął fakt, iż PZU Tower pomyślany pierwotnie jako obiekt hotelowy i dopiero później przeprojektowany na cele biurowe, stworzony został z wykorzystaniem technologii obecnie już nieefektywnych i niespełniających współczesnych standardów dla powierzchni biurowych z zakresu organizacji i ergonomii pracy oraz ochrony środowiska. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel definitywnie rezygnuje z obecności w obiekcie przy Alei Jana Pawła II 24.

Możliwy powrót

W trakcie 10 lat obowiązywania umowy najmu powierzchni Grupa PZU ma przeanalizować możliwości i podejmie decyzję o przyszłości dotychczasowej siedziby. Działka, na której stoi PZU Tower, nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego ubezpieczyciel wystąpi o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Dopiero wówczas zostanie podjęta decyzja o przyszłości obiektu.

– Tymczasowa zmiana siedziby centrali PZU to dla nas i naszych pracowników nowe otwarcie. Chcemy przedefiniować myślenie o miejscu pracy zespołu, ponieważ nasze hasło #nowePZU to również nowe myślenie o środowisku zawodowym. Przenosiny będą kolejnym krokiem na drodze do burzenia silosów i budowania przestrzeni przyjaznej dla pracowników oraz ułatwiającej im funkcjonowanie wewnątrz organizacji. Przenosimy się w nowe miejsce, ale docelowo chcemy wrócić na Jana Pawła II 24 – powiedział Paweł Surówka, prezes zarządu PZU.

– Dla nas inwestycja w nieruchomości to inwestycja w ludzi. Chcemy być liderem nie tylko na rynku finansowo-ubezpieczeniowym, ale też w rankingu dobrych pracodawców. Nasze siedziby są stopniowo remontowane, aby spełniały wszelkie wymogi bezpieczeństwa i ekologii. Staramy się też w nieszablonowy sposób urządzać nasze biura – dodała Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie odpowiedzialna w grupie za obszar nieruchomości.

Tymczasowa centrala w „zielonym budynku”

Tymczasowa centrala PZU będzie się mieścić w budynku Y w Generation Park. To kompleks biurowców położonych przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Obecnie trwa tam budowa, a deweloper przewiduje jej zakończenie w I kwartale 2021 roku. Kolejnych kilkanaście miesięcy zajmie wykończenie powierzchni biurowej i przeprowadzka pracowników PZU. Docelowo cały proces ich relokacji zakończy się w II kwartale 2022 roku.

W budynku Y zastosowano najnowsze rozwiązania z zakresu ekologii i ergonomii pracy. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań minimalizujących wpływ na środowisko i wpływających na komfort pracy twórcy biurowca ubiegają się o certyfikaty LEED Core and Shell – Platinium, WELL Core and SHELL – Gold i Certyfikat Budynek bez Barier.

Wieżowiec Generation Park Y jest najbardziej zielonym wysokościowcem w Warszawie. Decyzja o przeniesieniu centrali PZU do tymczasowej siedziby jest spójna z przyjętą przez grupę strategią „Zielone PZU”.

Przeprowadzka pochłonie blisko 900 mln zł

Zgodnie z raportem opublikowanym 4 lutego przez PZU SA, całkowita szacunkowa wartość potencjalnej umowy najmu to ok. 805 mln zł brutto. Do tego trzeba doliczyć 86 mln zł brutto kosztów związanych z relokacją załogi.

Warto przypomnieć, że ubezpieczyciel urzędował w PZU Tower od 2001 roku. Wcześniej, od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku siedziba jego centrali mieściła się w budynku Panorama przy Alei Wincentego Witosa 31, a przedtem – przy ulicy Romualda Traugutta 5.

AM, news@gu.home.pl
 (źródło: PZU, gu.com.pl)