PZU Życie: GenAI przyniesie rewolucję w finansach

0
594

Bezpieczeństwo, spokój, rozwaga, edukacja – takie podejście do wdrażania generatywnej sztucznej inteligencji w sektorze finansowym przedstawili eksperci ze świata ubezpieczeń i bankowości podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego. Jednym z nich był Jarosław Mastalerz, prezes PZU Życie, który uczestniczył w panelach poświęconych AI, zorganizowanych przez KPMG Polska, EY Polska oraz „Dziennik Gazetę Prawną”.

– To będzie rewolucja na miarę tego, jaką było np. wdrożenie rozwiązań chmurowych. Będziemy koncentrować się przede wszystkim na tym pociągu, który wyruszył już lata temu i nadal w większości firm nie dojechał jeszcze do stacji, czyli na „klasycznym” AI analitycznym. Przetwarzamy ogromne ilości danych i u ubezpieczycieli wpływ tych procesów na jakość i wyniki biznesu jest bardzo znaczący – mówił Jarosław Mastalerz.

Prezes PZU Życie zwracał uwagę, że także w przypadku generatywnej sztucznej inteligencji jej potencjał najszybciej może być wykorzystany w obszarze poszukiwania, analizy i przetwarzania danych. Bezpieczeństwo oraz poufność informacji, które są wewnątrz organizacji, sprawiają bowiem, że możliwości szerokiego zastosowania GenAI w ubezpieczeniach są na razie ograniczone.

Jarosław Mastalerz podkreślił, że AI jest wykorzystywane w Grupie PZU już od wielu lat i wspiera liczne procesy oraz zadania pracowników.

(AM, źródło: Twitter)